لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

قرقیزستان: بستن پایگاه نظامی آمریکا «نهایی» است


قرقیزستان می گوید تصمیم به بستن یک پایگاه نظامی آمریکا «نهایی» است.

این موضوع ، که سخنگوی دولت قرقیز آنرا روز جمعه اعلام کرد، با اظهارات قبلی مقامات قرقیزستان و ایالات متحده که بحث در باره سرنوشت پایگاه ادامه دارد مغایر است.

پایگاه هوائی ماناس نقش لجیستکی عمده ای در تامین تدارکات و تجهیرات برای نیروهای امریکا و ناتو در افغانستان ایفا می کند.

" کورمان بک باکی اف" رییس جمهوری قرقیزستان طرح های بستن پایگاه را روز سه شنبه در مسکو، زمانی کوتاه پس از دریافت 2 میلیارد دلار وام و کمک از روسیه اعلام کرد.

در این میان، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه می گوید کشور او به ایالات متحده اجازه خواهد داد از مسیرهای روسیه برای رساندن تدارکات غیر نظامی به افغانستان استفاده کند.

تاجیکستان نیز پیشنهاد کمک داده است. سفیر امریکا در شهر دوشنبه می گوید رییس جمهوری تاجیک آماده است اجازه دهد تدارکات غیر نظامی از طریق کشور او به افغانستان فرستاده شود.

منابع دیپلماتیک و دفاعی می گویند ایالات متحده یک معامله نظامی با ازبکستان را بررسی می کند که بر اساس آن یک مسیر تدارکاتی از آن کشور برای نیروهای ناتو که به طالبان درافغانتستان می جنگند، گشوده خواهد شد.

اکثر محموله های امریکا و ناتو از راه زمین ، از پاکستان به افغانستان حمل شده است، اما در ماه های اخیر شورشیان طالبان و القاعده بر حملات بر کامیون هایی که از آنجا می گذرند شدت بخشیده اند.

XS
SM
MD
LG