لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

گزیده روزنامه های پنجشنبه ١٧بهمن در ایران


کاهش صادرات، افزایش واردات

روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی از کاهش ۲۲ درصدی صادرات ایران در ده ماهه اخیر خبر داده است. به نوشته این روزنامه، تراز بازرگانی کشور، در ده ماهه نخست سال جاری بدون در نظر گرفتن نفت و مشتقات آن، با کسری «بی سابقه» ۳۲ میلیارد دلار روبروست.

روزنامه جمهوری اسلامی دلیل این امر را کاهش قیمت محصولات پتروشیمی در سه ماهه اخیر اعلام می کند که مهم ترین کالای صادرات غیرنفتی ایران تلقی می شود. به نوشته این روزنامه، قیمت این کالا در این مدت بیش از پنجاه درصد کاهش یافته است.

در بخش دیگری از این گزارش، آمار ده ماهه اخیر نشان می دهد واردات به کشور ۲۷ درصد افزایش یافته است . آمار نشان می دهد که تنها در ده ماه نخست سال جاری، حدود ۹۰۰ میلیون دلار خودروهای سواری خارجی وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد ۵۰ درصد و از نظر ارزش ۴۰ درصد افزایش نشان می دهد


خانه نشین شدن دانش آموزان معلول

روزنامه سرمایه از «خانه نشین شدن دانش آموزان معلول» به خاطر قطع هزینه ایاب و ذهاب آنان از سوی وزارت آموزش و پرورش خبر می دهد. سرمایه می نویسد این هزینه بیش از یک هفته است که قطع شده است.

به نوشته این روزنامه، رییس انجمن دفاع از حقوق معلولان گفته است: «وزارت آموزش و پرورش با قطع هزینه ایاب و ذهاب و سرویس دهی به دانش آموزان معلول باعث شده این افراد دیگر امکان رفتن به مدرسه را نداشته باشند و در منازل به سر می برند.»

این اقدام از سوی دولت در حالی صورت می گیرد که «اغلب خانواده های معلولان به دلیل هزینه های جانبی معلولان مانند توانبخشی، گفتار درمانی، کاردرمانی و... به هیچ وجه نمی توانند از عهده مخارج ایاب و ذهاب دانش آموزان معلول نیز برآیند.


رفسنجانی: سرمایه گذاری در ساخت «ماهواره» پس از جنگ صورت گرفت

روزنامه اعتماد در مطلبی به انتشار بخشی از سخنان هاشمی رفسنجانی، «رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام»، پرداخته که گفته است «ساخت ماهواره امید از دوره دفاع مقدس آغاز شد». به نوشته اعتماد، هاشمی رفسنجانی در «همایش ملی نظارت همگانی» در استان لرستان گفته هشت سال جنگ به مسوولان نظام اثبات کرد که باید در «صنایع موشکی، فضایی و ماهواره یی» به خودکفایی برسیم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: «در زمان جنگ کار ساخت موشک و ماهواره در دو بخش جداگانه آغاز شد و پس از پایان جنگ دولت با سرعت، سرمایه گذاری در این زمینه را آغاز کرد که حاصل تلاش ها اکنون ماهواره امید ایران است.»


رد سخنان سخنگوی وزارت خارجه از سوی فدراسیون بدمینتون

روزنامه اعتماد ملی از عدم صدور ویزای ایران برای «تیم ملی بدمینتون زنان آمریکا» خبر داده و نوشته این تیم که قرار بود از امروز در مسابقات دهه‌فجر شرکت کند، از دبی مجبور شد به کشورش برگردد. ‌

به نوشته این روزنامه، «فدراسیون بدمینتون روز دوشنبه با اطمینان خبر داده بود که تیم آمریکا با پرواز ساعت نه و سی دقیقه دبی - تهران، وارد ایران می‌شود اما نیم ساعت بعد از اینکه این پرواز در فرودگاه امام نشست، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود اعلا‌م کرد که این تیم اجازه ورود به ایران را ندارد.»

به نوشته اعتماد ملی، قشقاوی «آمریکایی‌ها» را مقصر معرفی کرده و گفته: «همانطور که آمریکایی‌ها برای صدور ویزای ایرانیان رفتار می‌کنند، صادر شدن ویزا برای تیم آنها هم به زمان نیاز داشت. با توجه به طولا‌نی بودن این پروسه، امکان صدور ویزای این هیات برای سفر به تهران نبود.»

به نوشته اعتماد ملی، «فدراسیون بدمینتون ایران این دلیل وزارت امورخارجه را نپذیرفته است و اعلام کرده که «اقدامات لا‌زم به موقع انجام شده بود.»

XS
SM
MD
LG