لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۱

بايدن و لاريجانی در کنفرانس امنيتی مونيخ شرکت ميکنند


* تحليل گران احتمال ملاقات بايدن و لاريجانی در کنفرانس امنيتی مونيخ را بسيار کم ميدانند

واشنگتن پست زير عنوان "حرکت دولت اوباما برای بهبود مناسبات با اروپا" به نقل از مقامات آمريکائی می نويسد جو بايدن معاون رياست جمهوری آمريکا روز شنبه در آلمان با ايراد يک سخنرانی مهم در باره سياست خارجی ضمن تاکيد بر همکاری و ديپلماسی، سعی خواهد کرد به سالها روند يکجانبه گری بوش پايان بدهد.

واشنگتن پست با اين يادآوری که بايدن در کنفرانس امنيتی مونيخ سخنرانی خواهد کرد که با شرکت مقامات و کارشناسان دفاعی و امنيتی تشکيل ميشود اظهارات جرمی شاپيرو از انستيتوی بروکينگز را نقل ميکند که فرصت های ناشی از جلسات حاشيه ای کنفرانس را مهم ترين امکانات بالقوه آن ميداند.

واشنگتن پست می نويسد با توجه به ابراز آمادگی اوباما برای مذاکرات مستقيم با ايران بر سر برنامه مورد اختلاف اتمی ، ناظران کنفرانس در عين حال مراقت هرگونه مواجه ای با اعضای هيات نمايندگی ايران خواهند بود که علی لاريجانی رئيس مجلس شورای اسلامی و سياستگذار محافظه کاز با نفوذ در جمهوری اسلامی نيز جزو آن است.

واشنگتن پست می نويسد با اينحال تحليلگران معتقدند احتمال ملاقاتی ميان بايدن و لاريجانی بسيار کم است.

* سی و هشت قرارداد آلمان با ايران در سال گذشته مصارف مضاعف نظامی وغير نظامی داشت

وال استريت جرنال زير عنوان"چگونه کمپانی های اروپائی بمب ايران را تغذيه ميکنند" می نويسد در حاليکه آمريکا تلاش هايش را برای جلوگيری از دسترسی ايران به تسليحات اتمی گسترش داده است ، جمهوری اسلامی ايران، سرگرم بهره برداری از امکاناتی است که کمپانی های اروپائی عرضه ميکنند.

وال استريت جرنال با اين يادآوری که آلمان در سال ۲۰۰۸ با معاملاتی به ارزش چهار ميليارد يورو کماکان مهم ترين شريک تجاری اروپا با ايران بود به نقل از اداره کنترل بر صادرات آلمان سی و نه مورد از قراردادهائی را که در سال گذشته با ايران منعقد شد قراردادهائی توصيف ميکند که مصارف مضاعف نظامی و غير نظامی دارند.

وال استريت جرنال می نويسد گرچه برلن مدعی است تلاش ميکند که مانع از تلاش ايران برای ساختن بمب اتمی بشود اما تا کنون اقداماتش برای توقفی واقعی دراين روند اندک بوده است.

* آلمان ميگويد ايران نبايد دست دوستی آمريکا را نشانه ای از ضعف تلقی کند

جروسلام پست روزنامه انگليسی زبان اسرائيل زير عنوان"حمايت شش قدرت ازمذاکرات مستقيم آمريکا و ايران" می نويسد يک مقام ارشد اسرائيلی روز چهارشنبه ابراز اطمينان کرد که اسرائيل می تواند به دولت اوباما و اغلب اروپائی ها برای درک تهديد ايران اتکا کند.

جروسلام پست به نقل از جنز پولتنر سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان می نويسد آلمان اميدوار است ايران دست دوستی را که به سويش دراز شده است نشانه ای از ضعف تلقی نکند.

جروسلام پست بی آنکه از مقام ارشد اسرائيلی نام ببرد اظهارات وی را نقل ميکند که گفته است اروپائی ها ميخواهند بيينند بهتر است فصلی جديد در مناسبات با ايران باز شود يانه. اما اين ايران است که با رد کردن تمامی پيشنهادهای اروپائی ها نشانه هائی از يک موضع تغيير ناپذير را ارائه ميدهد.

* ايران به استراتژی روابط عمومی و ديپلماسی نيازمند است.

ديلی استار روزنامه انگليسی زبان لبنان زير عنوان"ايران پس از سی سال هنوز نظير کشوری مبتدی عمل ميکند" با اشاره به برگزاری آئين های سی امين سالگرد انقلاب اسلامی درايران می نويسد در حاليکه اغلب رهبران ايران کارشناسان فقه اسلامی هستند، معدودی نشان داده اند که از کارکرد سياست در کشورهای خارجی درکی همه جانبه دارند، و بنظر ميرسد بسياری بر پايه اين فرض عمل ميکنند که اکثر کشورهای جهان با آنان در جنگی پنهانی درگيرند.

ديلی استار می نويسد بنظر ميرسد بيشتر مقامات ارشد در ايران متوجه نيستند که جهان اطراف آنها، بخصوص آمريکا، دائما و به سرعت در مسير تحول و دگرگونی است.

ديلی استار می نويسد ايرانيان نيازمند تعديل در موضع خود برای پذيرفتن دنيا با آمريکائی هستند که به رهبری اوباما هر روز با ابتکاری جديد روبروست. اين رئيس جمهوری آمريکا در سطحی گسترده در جهان محبوبيت دارد و کوتاهی در واکنش به چالش هايش اين ريسک را در بردارد که جمهوری اسلامی عاملی بدذات در خنثی کردن ماموريتی صادقانه معرفی شود که هدف آن ايجاد صلح است. بهترين استراتژی برای ايران توجه کامل به دو زمينه ای است که تا کنون به گونه ای آشکار در آن موفق نبوده است: روابط عمومی و ديپلماسی.

XS
SM
MD
LG