لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

گفتگوهای خانم کلينتون با همتايان بريتانيائی و آلمانی درباره افغانستان، برنامه اتمی ايران، و خاورميانه


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا روز سه شنبه با همتايان بريتانيايی و آلمانی خود ملاقات کرد. کانون مذاکرات آنانرا موضوعات حادّ جهانی نظير وضعيت افغانستان، برنامه اتمی ايران، و اختلاف اسرائيل و فلسطين، تشکيل ميداد.

خانم کلينتون بطور جداگانه با ديويد ميليبند وزير امور خارجه بريتانيا و فرانک والتر اشتاين ماير وزير امور خارجه آلمان ملاقات کرد.

خانم کلينتون از هردو کشور بعنوان متحدان نزديک آمريکا نام برد و از آنها بخاطر کمک در افغانستان قدردانی کرد. وزير امور خارجه آمريکا گفت آنها سعی خواهند کرد که در هفته ها و ماه های آينده حمايت از مردم افغانستان را افزايش دهند.

خانم کلينتون همچنين با همتايان خود درباره پاکستان، خاورميانه، و ايران، به گفت و گو نشست.

ديويد ميليبند تعهد استوار دولت بريتانيا را برای همکاری با دولت آمريکا در زمينه های مختلف، اعلام کرد.

خانم کلينتون وآقای ميليبند بار ديگر خاطرنشان کردند ايران ميتواند عضو مؤثر جامعه بين المللی باشد مشروط بر آنکه جمهوری اسلامی تعهدات بين المللی خود را در زمينه برنامه اتمی، به انجام رساند.

در خبری ديگر دولت اوباما به بازنگری در سياست آمريکا نسبت به افغانستان پرداخته است و تقويت اعضای نيروهای مسلح افغانستان را با اعزام بالغ بر ۳۰هزار سرباز جديد بررسی می کند. سخنگو گفت هنوز تصميم نهايی گرفته نشده است.

ريچارد هالبروک بعنوان فرستاده ويژه پرزيدنت اوباما به افغانستان و پاکستان برای عزيمت به محل ماموريت خود آماده می شود. آقای هالبروک پيش از سفر به دو کشور در هفته آينده، ، در يک کنفرانس سه روزه امنيتی - از جمعه تا يکشنبه – در آلمان شرکت خواهد کرد.

انتظار می رود خانم کلينتون نيز برای نخستين سفر بين المللی خود بعنوان وزير امور خارجه به آسيا برود.

XS
SM
MD
LG