لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

جريانات مرگبار <BR> Deadly Currents


کارگردان: سيمچا جاکوبوويچی
کانادا، ۱۹۹۲، رنگی، ۱۱۵دقيقه

اين فيلم مستند و تکان دهنده شايد پرارزش ترين فيلمی باشد که تاکنون درباره منازعات اسرائيل-فلسطين ساخته شده است. جريانات مرگبار فيلمی است که از ورای خبرهای جنجالی مطبوعات و رسانه های پر آنتريک و از ورای تصاوير و مقولات قالبی شکل دهنده به افکار عمومی، به ترس ها و اميدها و دغدغه خاطر هر دو طرف می پردازد.

تمرکز فيلم بر روی انتفاضه يا شورش مدنی فلسطينيان است که از اواخر دهه ۱۹۸۰ ميلادی در کرانه غربی اشغال شده آغاز شد. در استفاده از طرفين درگير و به تصوير کشيدن احساسات و تنش های موجود در هر دو طرف، «جريانات مرگبار» فراتر از فيلم ها و گزارشات معمول می رود و به طيف گسترده ای از عقايد مجال بروز می دهد: اعراب و کليميان، صلح خواهان و رزمندگان، اساتيد منطقی دانشگاه و مبارزان به خاک و خون افتاده، همه را به گفتگو می گيرد تا تصوير کاملی از متشنج ترين منطقه جهان معاصر ارايه کند.

با اين وجود نمی شود گفت که اين فيلمی است فقط متشکل از مصاحبه و حرافی؛ خير، از آنجا که اکيپ فيلم برداری اجازه ورود به خيلی از جاها را گرفته، دوربين های جاکوبوويچی به صحنه های درگيری هم می رود و تا حد ترسناکی به موضوعات خودش نزديک شده و تماشاچی را هم با خودش می برد. و به اين ترتيب تماشاچی به همراه گشت های ارتش اسرائيل به وسط تظاهرات سنگ اندازان فلسطينی می رود و يا به همراه گروه های ضربتی فلسطينی که در تعقيب عوامل «خائن» خودشان هستند می رود.

تلاش فيلم رويهمرفته بشکل معنی داری توضيح و توجيه پيدا کردن برای خشونت لجام گسيخته و سردرگمی اجتماعی است که در تناقض با نمايش رقاصی گروه های رقص، نمايشات گروه های تئاتر و آوازهای اعتراضی بطرز برجسته ای بنمايش در می آيد.

در يکی از همين صحنه هاست که تماشاچی با موضوع اصلی فيلم آشنا می شود: او هنرمندی خيابانی است بنام «جوليانو مور» مردی نيمه عرب-نيمه کليمی «اما يکپارچه آنارشيست» که به تنهايی همه تضادهای اين منطقه پرتناقض و خشونت آميز را يکجا در خودش دارد.

و بالاخره اين را هم بايد گفت که جريانات مرگبار در پشت ماسک «بی طرفی» مخفی نميشود، و به ارايه راه حل های آسان هم علاقه ای ندارد. کاری که می خواهد انجام بدهد اين است که به بازشدن يک ديالوگ حقيقی و شفاف دامن بزند، قالب ها را در هم بشکند تا بالاخره بتواند مهمترين پيامش را بگوش بيننده برساند، و آنهم عبارتست از اينکه اسرائيل يا بايد اين معضل را بگشايد يا تن به مصائب زيادی بسپارد.

XS
SM
MD
LG