لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

گزارش تحليلی: واکنش احمدی نژاد به اظهارات پرزیدنت اوباما و چشم انداز روابط دو کشور


پس از اظهارات پرزیدنت اوباما مبنی بر اینکه اگر جمهوری اسلامی ایران مشت خود را باز کند از دوستی آمریکا برخوردار می شود، محمود احمدی نژاد گفت برای تغییر در روابط دو کشور، امریکا باید از ملت ایران عذرخواهی و جنابات خود را جبران کند. رئیس جمهوری اسلامی ایران در جمع مردم کرمانشاه گفت: تغییرات مد نظر اوباما ممکن است يک نوع تغيير تاکتيکی، تغيير در روش و ادبيات و نوع استفاده از کلمات و حربه هاي سياسي باشد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در حالی آمریکا را مورد اتهام قرار می دهد که پرزیدنت اوباما خواستار ایجاد روابط دوستانه است و مردم ایران را ملتی بزرگ و تمدن ایران را تمدنی بزرگ معرفی می کند. باراک اوباما از سویی دیگر، در پاسخ به سئوال خبرنگار تلویزیون العربیه در مورد سیاست دولت جدید ایالات متحده نسبت به ایران، گفته است: "همانگونه که در سخنرانی مراسم تحلیف خود گفته ام، اگر کشورهایی مانند ایران مایل باشند نخست مشت های خود را باز کند، دست دوستی ما را خواهند دید که به سوی آنها دراز شده است." پرزیدنت اوباما همچنین وعده داده است تا ظرف چند ماه آینده یک چارچوب و رویکرد کلی درباره چگونگی رفتار با ایران تهیه کند.

اما در آن سو، لحن محمود احمدی نژاد نشان از گفتگو و حرکت به جلو ندارد چرا که خود را برنده میدان می داند و همچنان در حال اتهام زدن به آمریکا است. رئیس جمهوری اسلامی ایران به گونه سحن می گوید که کارشناسان آن را از روی بی تدبیری ارزیابی می کنند.

محمد سیف زاده حقوقدان در تهران می گوید اگر سخنان احمدی نژاد از موضع رسمی جمهوری اسلامی باشد، با توپی که آقای اوباما به صحنه ایران انداخته، این جواب، جواب مدبرانه ای نبوده است. وی معتقد است روابط یخ ایران و آمریکا با سخنان آقای اوباما آب شد و فرصت داده شد تا زمینه دوستی فراهم شود.

با این وجود آیا جمهوری اسلامی تن به مذاکرات خواهد داد؟ حشمت الله طبرزدی دبیر کل جبهه دمکراتیک ایران می گوید امیدی به بهبود روابط دو کشور در کوتاه مدت ندارد و سخنان غیرمسئولانه احمدی نژاد هم نشان داد که انها واکنشی عمل خواهند کرد. به گفته وی، اگر این بار جمهوری اسلامی تن به مذاکره معطوف به توقف غنی سازی اورانیوم ندهد با تحریم های شدید تری روبرو خواهد شد.

حشمت الله طبرزدی معتقد است پرزیدنت اوباما با استراتژی صلح برای منطقه خاورمیانه آمده و تاکید بر گفتگو دارد و می خواهد خواسته ها و مطالبات جهانی را شفاف با آنها در میان بگذارد، برای همین او برگ برنده را در دست دارد.

XS
SM
MD
LG