لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

گزارش: اعتصاب کارگران فرانسوی به دلیل شرایط نامساعد اقتصادیلیزا برایانت، خبرنگار صدای آمریکا، پاریس

یک اعتصاب سراسری در کشور فرانسه موجب اختلال در پرواز هواپیماها، حرکت قطارها و دیگر وسائل نقلیه عمومی شده است. بیمارستان ها با تقلیل تعداد کارکنان خود، آموزگاران با عدم حضور در مدارس ، کارگران و کارمندان ادارات و شهرداری، حتی روزنامه نگاران و کارگران وسائل حمل و نقل تصمیم گرفتند تا با غیبت در محل کار اعتراضات خود را به شرایط اقتصادی و ایجاد تغییرات در دولت نشان دهند.

مردم فرانسه، این روز را «پنجشنبه سیاه» نامیده اند. روزی که تظاهرات سراسری بخش مهمی از چرخ گردش مملکت را فلج کرده است. کارگران فرانسوی از طریق این تظاهرات ناراحتی و نگرانی های خود را از شرایط بحران اقتصادی جهانی که اثرات منفی گوناگونی بر اقتصاد فرانسه داشته است ابراز داشتند. شرایطی که فرانسه را در مرز کسادی بازار و بحران های مالی قرار داده است. این تظاهرات هم چنین ابراز کننده نارضایتی های شدید مردم فرانسه از اصلاحات جدید در سیستم تعلیماتی و مدارس کشور و دیگر تغییراتی است که توسط رییس جمهور این کشور نیکلاس سرکوزی انجام گرفته است.

برای آن دسته از افرادی که تصمیم گرفته اند در این روز در محل کارهایشان حاضر شوند، حرکت با وسائل نقلیه عمومی مشکلات زیادی دربرداشته است. تنها بخش کوچکی از متروهای شهرهای بزرگی چون پاریس و مارسی در این روز به کار خود ادامه داده اند.

بسیاری از مردم برای رسیدن به سر کارهای خود علاوه بر راه پیمایی از دوچرخه، اتومبیل های شخصی، حتی کفش بلبرنگ دار استفاده کردند.

در ایستگاه متروی ول دو فونتنای، در خارج شهر پاریس، بلندگوی مخصوص اعلام ساعات رسیدن قطار بعدی به سختی می توانست به کار خود ادامه دهد و هارولد جتت، دانش آموز شانزده ساله ای که برای رسیدن به مدرسه پس از یک ساعت انتظار از مترو استفاده کرده بود می گوید:« بسیار مشکل بود» اما او معتقد است اعتصاب کنندگان حق دارند که به این موارد خاص و مشکلاتی که در فرانسه وجود دارد اعتراض کنند.

کارمند بانک، جفری شارتیه نیز با این اعتصاب ها موافق است: « دولت پول کافی کنار می گذارد اما نه برای مردم معمولی بلکه برای کمک به بانک های بزرگ.» شارتیه معتقد است دولت فرانسه باید بیشتر به فکر مردمی باشد که نگران از دست دادن شغل و گذران زندگی خود هستند.

اعتصاب ها هم چنین پرواز هواپیماها و ساعت حرکت قطارهای مسافربری را نیز تحت تاثیر قرار داده اند و ده ها هزار تن از مردم فرانسه در این روز به راهپیمایی اعتراض آمیز دست زده اند.


XS
SM
MD
LG