لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

وزارت امور خارجه آمریکا تهیه پیش نویس نامه ای برای ایران را تکذیب کرد


وزارت امور خارجه آمریکا گزارش یک روزنامه بریتانیایی را که دولت اوباما پیش نویس نامه « آشتی جویانه ای» را برای ایران تهیه می کند، تکذیب کرده است.

رابرت وود سخنگوی وزارت امور خارجه امروز، پنچشنبه، گفت هییچکس در دولت، کاخ سفید یا وزارت امور خارجه نخواسته است چنین نامه ای آماده شود. اما وی افزود او نمی تواند این امکان را که کسی در وزارت امور خارجه نوشتن نامه ای پیشنهاد کرده باشد رد کند.

روزنامه گاردین گزارش داده بود مقامات دولت باراک اوباما پیش نویس نامه ای برای ایران را تهیه می کنند.

در این گزارش که امروز، پنجشنبه، منتشر شد گفته می شود گاردین آگاه شده است وزارت امور خارجه آمریکا از زمانی که اوباما انتخاب شد روی پیش نویس های نامه کار کرده است. این نامه پاسخی به نامه تبریکی است که محمود احمدی نژاد برای اوباما فرستاد.

مقامات آمریکایی درباره محتوای پیش نویس ها اظهار نظر نکرده اند، اما پرزیدنت اوباما گفته است او نامه همتای ایرانی خود را بررسی می کند و پاسخ مناسبی به آن خواهد داد.

پرزیدنت اوباما در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی العربیه گفت برقراری مناسبات گرمتر با ایران اسلامی امکان پذیر است.

روز چهارشنبه، محمود احمدی نژاد دولت اوباما را به انجام تغییرات اساسی در سیاست های خارجی آمریکا فرا خواند و گفت واشنگتن باید بابت آنچه او آنرا ۶۰ سال جنایت علیه ملت ایران نامید عذر خواهی کند و سربازانش را از سراسر جهان فراخواند.

آمریکا حضور نظامی نیرومندی در دو طرف ایران، در عراق و افغانستان، دارد.

امروز، پنجشنبه، منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران در مجمع اقتصادی جهان در داووس، در سوییس، گفت کشور او بر این عقیده است که اگر آقای اوباما سیاست آمریکا در خاورمیانه را تغییر دهد، منطقه ای را خواهد یافت که آماده خواهد بود بیشتر همکاری کند.

مقامات آمریکا از ایران خواسته اند به برنامه اتمی بحث انگیز خود و آنچه آنها آنرا حمایت از ترور در خاورمیانه می نامند، پایان دهد.

XS
SM
MD
LG