لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

نخستین روز انتخابات شوراهای ایالتی عراق به آرامی برگزار شد


پانزده میلیون عراقی می توانند در انتخابات روز شنبه برای شوراهای محلی ۱۴ استان از ۱۸ استان رای بدهند. حدود ۱۴ هزار و ۴۰۰ کاندیدا برای ۴۴۰ کرسی رقابت می کنند.

سنی های عراق اکثرا انتخابات گذشته شوراها در ژانویه ۲۰۰۵ را تحریم کردند، و موجب شدند شیعیان و کردها سهم نامناسبی از قدرت را کسب کنند. انتظار نمی ود این بار چنین تحریمی صورت گیرد.

مقامات عراقی قصد دارند با ممنوع ساختن رفت و آمد اتومبیل ها در خیایان های شهرهای عمده، بستن فرودگاه ها و مرزهای زمینی، امنیت را تقویت کند.

مقامات عراقی و آمریکایی هشدار داده اند که ستیزه گران ممکن است با دست زدن به حملاتی رای گیری را مختل کنند. در روزهای اخیر چندین کاندیدا از سو قصد جان به در برده اند.

انتخابات محلی در سه منطقه کردنشین نیمه خودمختار عراق در تاریخی دیرتر انجام خواهد گرفت. پس از آن که گروه های قومی نتوانستند در مورد فرمولی برای تقسیم قدرت به توافق برسند، دولت رای گیری را در چهارمین استان، کرکوک، به طور نامحدود به تاخیر انداخت.

انتخابات ایالتی همچنین یک آزمایش سیاسی برای نوری المالکی نخست وزیر دیده می شود. او می خواهد قدرت جناح شیعه کوچک خود را در پیشاپیش انتخابات پارلمانی در اواخر سال جاری تقویت کند.

در خبری دیگر، جلال طالبانی رییس جمهوری عراق امروز، چهارشنبه، با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در بغداد ملاقات کرد و درباره راه های تقویت مناسبات بین دو کشور با او به تبادل نظر پرداخت.

آبه به عنوان نماینده ویژه تارو آسو، نخست وزیر فعلی ژاپن به عراق رفته است.

XS
SM
MD
LG