لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

اوباما: مسلمانان می خواهند به شیوه خود زندگی کنند


پرزیدنت باراک اوباما می گوید او تلاش خواهد کرد به جهان اسلام نشان دهد که آمریکائیان دشمن آن نیستند.

رهبر آمریکا در نخستین مصاحبه رسمی با یک شَبکه تلویزیوین عربی گفت او همچنین وظیفه دارد به آمریکائیان نشان دهد که مردم در جهان اسلام فقط می خواهند به شیوه خود زندگی کنند و زندگی بهتری برای فرزندانشان فراهم آورند.

آقای اوباما که در تلویزیون العربیه سخن می گفت ، یاد آور شد که او در کشورهای اسلامی زندگی کرده است و برخی از اعضای خانواده اش مسلمان هستند.

در مورد تروریستهای اسلامی، او گفت عقاید شان ورشکسته است و افزود آنها هیچ کاری انجام نداده اند که مسلم سازد کودکی در جهان اسلام از آموزش یا بهداشت بهتری برخوردار شود.

باراک اوباما گفت زمان رسیدن اسراییلیان و فلسطینیان به صلحی بادوام فرا رسیده است، اما تاکید کرد که تمام طرف ها در منطقه باید نقشی در این روند ایفا کنند.

او گفت هر دو طرف ناچار خواهند بود خودشان در باره آنچه به صلاح آنها است تصمیم بگیرند. اما اسراییلیان و فلسطینیان باید تشخیص دهند که وضع فعلی " رفاه و امنیت" برای مردمشان فراهم نخواهد کرد.

رهبر آمریکا اظهار داشت ممکن نیست به خاورمیانه بدون نگاه کردن به منطقه بعنوان یک کلیت – شامل سوریه، ایران، لبنان، افغانستان و پاکستان – فکر کرد. او گفت آنها به یکدیگر گره خورده اند.

مصاحبه آقای اوباما با شبکه تلویزیونی عربی زبان در حالی صورت گرفت که جرج میچل، فرستاده جدید او به خاورمیانه، نخستین سفر رسمی به منطقه را غاز می کند.

نخستین توقفگاه میچل مصر است که تلاش کرده است برای برقراری آتش بسی با دوام بین حماس و اسراییل میانجیگری کند. انتظار می رود او به اسراییل، کرانه غربی، اردن و عربستان سعودی نیز سفر کند.

آقای اوباما گفت فرستاده ویژه او در باره چگونگی تحکیم آتش بسی که اسراییل و حماس اعلام کردند ، و راه های مقابله با بحران انسانی در غزه بحث خواهد کرد.

رییس جمهوری آمریکا گفت او از جرج میچل خواست از این سفر برای آغاز شنیدن حرف های تمام طرف های ذینفع استفاده کند و گفت موارد بسیاری بوده که امریکا روند را با "دیکته کردن" شرایط مذاکرات آغاز کرده است.

آقای اوباما گفت او قولی را که در جریان مبازرات انتخاباتی برای برخورد با مناقشه اسراییل و فلسطینیان درآغاز کار دولت خود داد دنبال می کند . وی هممچنین می گوید قصد دارد قولی را که برای پرداختن به مسائل جهان اسلام از پایتخت یک کشور مسلمان داد انجام دهد.

XS
SM
MD
LG