لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

باراک اوباما چهل و چهارمين رئيس جمهوری ايالات متحده آمريکا


باراک اوباما چهل و چهارمين رئيس جمهوری ايالات متحده آمريکا
باراک اوباما چهل و چهارمين رئيس جمهوری ايالات متحده آمريکا

پرزیدنت باراک اوباما، در آیین ادای سوگند ریاست جمهوری، خطاب به جمعیتی بی سابقه در واشنگتن، و مردمی که در سراسر جهان شاهد بودند، قول داد با نگرش جدیدی از رهبری جهانی برای آمريکا وارد کاخ سفید می شود. او گفت ایالات متحده دوست هر ملتی است و خواهان صلح و منزلت است، و دستش را حتی بسوی دشمنانش، اگر آنها حاضر باشند مشت های خود را باز کنند، دراز می کند.

پرزیدنت اوباما با لحنی جدی، که با چالش های فراوان پیش رو در داخل و خارج تطبیق می کرد، گفت ملت با گزینش های دشوار روبرو است، اما آماده است با آنها مقابله کند.

او هم اینک در نخستین روزهای کارش بعنوان رییس جمهوری با مشاوران ارشد خود ملاقات می کند و در باره فراهم آوردن طرح هایی برای مقابله با بحران اقتصادی کشور، ونیز عملیات نظامی در عراق و افغانستان به رایزنی می پردازد.
پرزیدنت اوباما همچنین گفت او برای کاهش تهدید اتمی، و دور کردن شبح گرمایش زمین، کار با دوستان و دشمنان قدیمی را آغاز خواهد کرد.

او گفت: ما نگهبانان این میراث هستیم. با هدایت این اصول بار دیگر می توانیم با تهدیدهای جدید که کوشش حتی بیشتر، و همکاری و تفاهم گسترده تری را بین ملت ها ایجاب می کند، مقابله کنیم.

آقای اوباما مشخصا به جهان اسلام اشاره کرد، منطقه ای که در سالهای اخیر به آمريکا و سیاست هایش با شک و بدبینی نگاه کرده است. او گفت :
**** ما در جستجوی راه جدیدی برای پیشرفت هستیم که بر منافع و احترام متقابل استوار باشد.

پرزیدنت اوباما به آن دسته از رهبران در سراسر جهان که می خواهند بذر نفاق بکارند، یا غرب را مسئول مشکلات خود بدانند، هَشدار داد که مردمشان در باره آنها براساس آنچه می توانند بسازند، نه آنچه ویران می کنند، قضاوت خواهند کرد.

سخنان آقای اوباما گفته های دیگر روسای جمهوری آمريکا را بیاد آورد که هموطنان خود را تشویق می کنند برای برخورد با جنگ ها و بحران های دیگری که در برابرشان قرار دارد، به یکدیگر بپیوندند. هر چند جهان از روزهای فرانکلین روزولت، جان کندی و رونالد ریگن تغییر کرده است، اما مشکلات آمريکا اغلب همانهایی هستند که در بقیه جهان وجود دارند. اینک، زمان برای دوره جدیدی از همکاری بین المللی فرا رسیده است که مشارکت های قدیمی را تقویت کند و برای مقابله با چالش های قرن بیست و یکم: تسلیحات اتمی، تغییر آب و هوا و فقر، مناقشات حل ناشده منطقه ای و فرقه ای، نسل کشی و بیماری، مشارکت های جدیدی بوجود آورد.

آقای اوباما گفت: این مشکلات جدی و فراوان هستند، و به آسانی یا بسرعت از بین نخواهند رفت، اما با آنها برخورد خواهد شد.

XS
SM
MD
LG