لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

گزارش سیاسی: چشم انداز روابط کانادا و آمریکا در دولت باراک اوباما


کانادا بزرگترین شریک تجاری ایالات متحده است. روابط اتاوا و واشنگتن به خاطر مبادلات بازرگانی گسترده، حفظ امنیت مرزهای مشترک و مناسبات سیاسی و فرهنگی، در هم تنیده شده است.

همزمان با به قدرت رسیدن دولت باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، صاحبنظران سیاسی چشم انداز روابط کانادا و آمریکا را مورد بررسی قرار داده اند.

درجه اهمیت تبادلات بازرگانی و سیاسی دو کشور در حدی است که اولین سفر خارجی باراک اوباما در مقام رییس جمهوری آمریکا به کانادا خواهد بود.

هفته گذشته مشاور بلند پایه باراک اوباما در مورد چشم انداز روابط اتاوا و واشنگتن در جمع مقامات ارشد سیاسی و اقتصادی کانادا در تورنتو سخنرانی کرد.

سیاست گذاران و ناظران سیاسی بر این باورند کانادا به عنوان بزرگترین تامین کننده انرژی ایالات متحده، نقش عمده ای در مواجهه با بحران اقتصادی آمریکا و کمبود احتمالی انرژی همسایه جنوبی بازی خواهد کرد.

تدابیر امنیتی و حفظ امنیت مرزهای مشترک کانادا و ایالات متحده نیز از جمله اولویت های دو کشور خواهد بود.

مقامات دولت جرج بوش در گذشته بارها نسبت به خطراتی که امنیت این کشور را از جانب مرزهای کانادا تهدید می کرد از اتاوا انتقاد کرده بودند.

صاحبنظران روابط کانادا و ایالات متحده، ارتقای روابط سیاسی و حفظ مناسبات تجاری گسترده و در عین حال پیچیده دو کشور را منوط به همکاری نزدیک و درک متقابل رهبران دو کشور دانسته اند.

بیش از ٨٠ درصد انرژی و محصولات تولیدی و صنعتی کاتادا به سراسر ایالات متحده صادر می شود.

مایکل کرگین، سفیر پیشین کانادا در سازمان ملل، چشم انداز مناسبات سیاسی و تجاری اتاوا و واشنگتن در دولت باراک اوباما را مثبت و دوستانه قلمداد کرده و ابراز امیدواری کرده است دولت جدید ایالات متحده برای کانادا فرصتی فراهم کند تا با تدبیر، تفکر خلاق و اتخاذ سیاسیت های هوشمندانه روابط دو کشور بیش از گذشته گسترش یابد


XS
SM
MD
LG