لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

مردم و رهبران جهان از آغاز ریاست جمهوری اوباما استقبال می کنند


بسیاری از مردم در سراسر جهان، از شهروندان عادی تا رهبران سیاسی، از روی کار آمدن دولت جدید باراک اوباما استقبال می کنند، در همین حال می خواهند بدانند تاثیر آن بر مناسبات بین المللی چه خواهد بود.

حسنی مبارک رییس جمهوری مصر، که در کوشش برای انجام مذاکرات آتش بس بین اسراییل و حماس در غزه درگیر بوده است، در یک پیام تبریک از اوباما خواست بحران خاورمیانه را به یک «ارجحیت فوری» تبدیل کند.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران گفت آقای اوباما باید برای بهبود چهره آمریکا در خاورمیانه، سیاست ایالات متحده نسبت به منطقه را تغییر دهد.

احمد القریشی، سردبیر شبکه خبری عربی ام بی سی در خلیج فارس، می گوید اکثر مردم در منطقه بر این عقیده هستند که آقای اوباما به مسایل اسراییل و فلسطین خواهد پرداخت.

در آسیا، رسانه های دولتی چین نسبت به آینده مناسبات چین و آمریکا ابراز نگرانی کردند. در سرمقاله ای در روزنامه «چاینا دیلی» – که امروز، چهارشنبه، منتشر شد – گفته می شود اظهارات قبلی پرزیدنت اوباما نشان می دهد که او ممکن است چین را یک رقیب تلقی کند.

تارو آسو نخست وزیر ژاپن گفت او آماده است از نزدیک با آقای اوباما، به ویژه در کوشش برای مقابله با بحران مالی جهانی همکاری کند.

آصف علی زرداری رییس جمهوری و یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان گفتند یقین دارند که آقای اوباما به ایالات متحده در رهبری غلبه بر چالش هایی که بشریت با آنها روبرو است کمک خواهد کرد. واشنگتن اسلام آباد را متحدی عمده در جنگ با تروریسم تلقی می می کند.

نلسون مندلا رییس جمهوری سابق آفریقای جنوبی در نامه ای برای رییس جمهوری جدید آمریکا می گوید تحلیف او همان امیدی را که جهان در پس شکست آپارتاید در آفریقای جنوبی احساس کرد، به وجود آورد.

یک قاضی دادگاه قانون اساسی در آفریقای جنوبی گفت تحلیف اوباما، مراسم تحلیف مندلا را به یاد او آورد.

در بریتانیا قانونگزاران امروز زمانی که گوردون براون نخست وزیر به اوباما تبر یک گفت به پا خاستند و کف زدند. براوان افزود ملت او، که هم اینک یک متحد سرسخت آمریکا است، مناسبات با ایالات متحده را تقویت خواهد کرد.

آقای اوباما همچنین پیام های تبریک از رهبران اروپا و آمریکای لاتین، و نیز از پاپ بندیکت و دالایی لاما دریافت کرد.

رییس جمهوری سومالی در پایتخت آن کشور، به صدای آمریکا گفت امیدوار است نخستین رییس جمهوری سیاهپوست آمریکا به برقراری صلح در سومالی کمک کند.

XS
SM
MD
LG