لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

گزارش سیاسی: تب اوباما در بین مردم کانادا   


تورنتو، کانادا

در شرایطی که هزاران تن از شهروندان کانادا برای شرکت در مراسم تحلیف باراک اوباما به واشنگتن سفر کرده اند، به نظر می رسد مردم کانادا به تب رییس جمهوری جدید آمریکا مبتلا شده اند.

رابرت باتول، استاد دانشگاه تورنتو یک روز پیش از مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری باراک اوباما گفته است: « مردم کانادا شیفته شخصیت ویژه رییس جمهوری جدید آمریکا شده اند و با پیگیری رویدادهای سیاسی و برهه تاریخی برگزیدن اولین رییس جمهوری آفریقایی تبار این کشور همسایه، مجذوب اوباما شده اند.»

وی افزود مردم کانادا که توجه و علاقه چندانی به سیاست کشورشان نشان نمی دهند، امروز چنان به تب اوباما مبتلا شده اند که با اتوبوس و اتومبیل های شخصی برای حضور در این مراسم تاریخی به واشنگتن سفر کرده اند.

باتول می گوید :« به یاد نمی آورم که مردم کانادا این چنین به تحولات سیاسی ایالات متحده توجه کرده باشند.»

ارقام یک نظرسنجی در «سی بی سی»، رادیو و تلویزیون دولتی کانادا، از محبوبیت ٨٦ درصدی باراک اوباما در این کشور حکایت می کند.

نتایج این نظرسنجی نشان می دهد ٨١ درصد مردم کانادا معتقدند باراک اوباما، پیام آور امید به آینده است و عملکرد رییس جمهوری جدید را مورد تایید قرار می دهند.

در عین حال حدود ٦٢ درصد شرکت کنندگان این نظرسنجی نسبت به تصمیم دولت اوباما به منظور بازبینی قراردادهای پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی ابراز نگرانی کرده اند.

٥٥ درصد افراد تاکید کرده اند حتی اگر دولت جدید آمریکا از اتاوا، تمدید ماموریت نظامی کانادا در افغانستان را درخواست کند، با این امر مخالفت خواهند کرد.

دو سوم شهروندان کانادا بر این باورند که در دوران ریاست جمهوری اوباما روابط اتاوا و واشنگتن پیشرفت خواهد کرد.

استفان هارپر، نخست وزیر کانادا روز دوشنبه مصرانه از باراک اوباما خواست که پس از به قدرت رسیدن، به منظور تثبیت وضعیت موسسات مالی ایالات متحده، قدم های بیشتری بردارد.

نخست وزیر کانادا به خبرنگاران گفت موسسات مالی ایالات متحده همچنان با مشکلات بسیاری مواجه هستند و تا زمانی که مشکلات کنونی حل و فصل نشود اقتصاد جهانی با بحران جدی روبرو خواهد بود.

باراک اوباما، رییس جمهوری جدید ایالات متحده، در اولین سفر خارجی خود به کانادا سفر خواهد کرد. هنوز تاریخ دقیق این سفر اعلام نشده است

XS
SM
MD
LG