لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

شمارش معکوس آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما


باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، ديروز با دعوت مردم به خدمات عمومی و شهری و پیوستن به این فعالیت ها به روح مارتین لوتر کینگ، رهبر فقید جنبش حقوق مدنی سیاهان، ادای احترام کرد. ديروز در آمریکا روز مارتین لوتر کینگ، تعطیل عمومی، بود و مردم بطور سنتی در فعالیت های داوطلبانه ی نیکخواهانه عمومی شرکت کردند. یک روز پیش از مراسم تحلیف باراک اوباما به عنوان نخستین رئیس جمهوری سیاهپوست این کشور رهبران فعالیت های مدنی در سراسر آمریکا به ندای اوباما پاسخ دادند و دست به کار پاکسازی پارک ها و بسته بندی جعبه های دارویی و ملزومات برای نیروهای آمریکا در عراق و افغانستان شدند.

اوباما ديروز از پناهگاه نوجوانان بی خانمان دیدن کرد و ضمن تقدیر از داوطلبان یک غلتک نقاشی ساختمان را برداشت و به نقاشی دیوارها پرداخت. اوباما مردم را به مشارکت در پروژه های اجتماعی تشویق کرد. باراک اوباما همچنین در استادیومی حضور یافت که همسرش، میشل اوباما، مشغول کمک به بسته های پستی مخصوص نیروهای آمریکا بود. رئیس جمهوری آتی آمریکا بازدیدی هم از مرکز درمانی نیروهای از جنگ برگشته موسوم به والتر ریدز به عمل آورد.

باراک اوباما ديروز با انتشار بیانیه ای به مناسبت سالگرد بزرگداشت مارتین لوترکینگ گفت اين روز تنها روز انعکاس خدمات دکتر کینگ نیست بلکه روز عمل است. اوباما گفت مردم باید این روز را به روز تلاش بی وقفه برای آزادی بدل کنند. اوباما گفت فردا همه در همان محلی که سخنرانی «من رویایی دارم» دکتر کینگ طنین انداز شد گرد هم می آییم و این را به خاطر می آوریم که رویاهای منفرد ما در واقع رویاهایی یگانه اند.

باراک اوباما ديشب میزبانی چندین ضیافت جداگانه ی شام را برعهده داشت که به افتخار سناتور جمهوریخواه جان مک کین؛ جوزف بایدن، معاون ریاست جمهوری؛ و کولین پاول، وزیر پیشین امور خارجه ی آمریکا؛ برگزار شد.

انتظار می رود بیش از یک میلیون تن در مراسم امروز شرکت کنند اما، تنها عضو کابینه که در مراسم تحلیف شرکت نمی کند رابرت گیتز، وزیر دفاع، آمریکا است. گیتز که در مقام خود در دولت اوباما ابقاء شد به عنوان جانشین برگزیده اوباما تعیین شده است و در نقطه ای نامعلوم روز مراسم تحلیف را پشت سر می گذارد. این یک سنت است و برای پرهیز از نابودی تمام اعضای دولت در نظر گرفته می شود.

باراک اوباما تا چند ساعت دیگر از رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده به رئیس جمهوری ایالات متحده تغییر عنوان خواهد داد.

اوباما پریروز در نخستین گام در مراسم پیش از تحلیف در کنسرت کم نظیری با عنوان «ما یکی هستیم» شرکت کرد که در برابر بنای تاریخی یادبود ابراهام لینکلن، الگوی اوباما در رهبری، برگزار شد.

اوباما که تا دو ساعت ديگر با دست گذاشتن بر انجیل لینکن سوگند داده می شود در سخنرانی اش خطاب به دهها هزار مشتاق بی اعتنا به سرما که برای تماشای رهبر آتی آمریکا و کنسرت مجانی بزرگان موسیقی به مقابل بنای یادبود لینکلن آمده بودند گفت در آمریکا همه چیز امکان پذیر است.

اوباما که از امروز رسما میراث دار دو جنگ و اقتصادی بحران زده می شود ضمن تاکید بر چالش های پیش رو گفت بیش از هر زمان به بردباری آمریکا و چیره شدنش بر مشکلات امیدوارست و معتقد است رویای بنیانگذاران کشور کماکان زنده خواهد ماند.

ابراهام لینکلن جمهوریخواه به خاطر تلاش هایش در راستای پایان دادن به برده داری در آمریکا در سال هزار و هشتصد و شصت و دو سمبلی برای سیاهان آمریکا است. بنای یادبود او حدودا یکصد سال بعد در اوت هزار و نهصد و شصت و سه صحنه ی سخنرانی تاریخی «من رویایی دارم» مارتین لوترکینگ، رهبر جنبش حقوق مدنی سیاهان، بود.

اوباما که نخستین رئیس جمهوری سیاهپوست آمریکا خواهد بود ایستاده بر پلکان بنای یادبود لینکن به مردم گفت ماهیت حقیقی مردم آمریکا در مقابله با سختی ها نمود می یابد نه در روزهای خوش. اوباما با یادآوری سخنرانی کینگ گفت در روزهای دشوار پیش رو به حضور و تماس مداوم آنها نیاز دارد.

سخنرانی اوباما نقطه ی اوج یک برنامه ی چشمگیر موسیقی بود که چهره های سرشناس از سبک های متفاوت موسیقایی را برای نخستین بار در کنار یکدیگر قرار داد.
گروه «یو تو»، بیانسه، بروس سپرینگتن، جان لجند، شکیرا، استیوی واندر، و بسیاری دیگر با اجرای قطعاتی با تم های میهن پرستانه به مراسم حال و هوایی خاص بخشیدند.

بنای یادبود لینکن در سال هزار و نهصد و سی و نه محل اجرای کنسرت آواز مارین اندرسن، زن خواننده ی سیاهپوست سرشناسی، بود که پیشتر با اجرای آواز توسط او در خیابانی در مجاورت بنای یادبود بدلیل رنگ پوستش مخالفت شده بود و از این رو اهمیتی چندگانه برای سیاهان آمریکا دارد.

سمیول ال جکسون، هنرپیشه ی سرشناس هالیوود، با اشاره به نقش روزا پارک در زدن جرقه ی جنبش حقوق مدنی سیاهان گفت روزا پارک زمانی گفت من سوار اتوبوس نشدم تا بدلیل نشستن در صندلی سفیدپوست ها بازداشت شوم؛ بلکه سوار شدم تا به خانه برسم؛ و به هیچ عنوان تصور نمی کردم چنین رخدادی تاریخ ساز شود؛ من فقط از سرفرود آوردن خسته شده بودم.

باراک اوباما و جوزف بایدن، معاون رئیس جمهوری منتخب، پريروز باتفاق همسر و خانواده در تمام طول کنسرت حضور داشتند و به وجد آمده از انرژی مردم و خوانندگان با آن ها همراهی می کردند.

نزدیکان اوباما می گویند سخنرانی مراسم تحلیف رئیس جمهوری جديد بر دو موضوع مسولیت و پاسخگویی در کانون آن قرار دارد. انتظار می رود اوباما هفته نخست کار خود در کاخ سفید را وقف تنظیم طرح عظیم ترمیم اقتصادی کند؛ دستور خروج شانزده ماهه نیروهای آمریکا از عراق را صادر کرده؛ و مقرراتی سفت و سخت درباره اخلاق کاری دولتش وضع کند.

اوباما و مشاورانش این روزها می کوشند انتظارات فرای تصور مردم از او را با منطق موجود سازگار کنند.

باراک اوباما در حالی در آستانه ی ورود به کاخ سفید است که از حمایت کم نظیر مردم از یک رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا برخوردار است و امیدوارست این اعتماد گسترده او را در اقدام سریع برای نجات اقتصاد بیمار آمریکا، تعیین مسیری برای خودکفایی در تولید انرژی، و دیگر اهداف بلندپروازنه اش یاری دهد.

مراسم تحلیف ریاست جمهوری با عنوان «تولد جدید آزادی» بطور رسمی از ساعت ده صبح به وقت واشنگتن در برابر ضلع غربی کنگره با موسیقی گروه تفنگداران دریایی و گروه کر پسران و دختران سن فرنسیسکو آغاز شد. سخنرانی خوشامد را سناتور دایان فاینستاین، مدیر کمیته ی برگزاری مراسم تحلیف، ایراد خواهد کرد. سپس مراسم نیایش آغازین توسط ریک وارن، رهبر میانه روی یک کلیسای محافظه کار اونجلیکال ها، اجرا شده و پس از یک اجرای موسیقایی جوزف بایدن، به معاونت ریاست جمهوری، سوگند داده می شود. بدنبال اجرای یک قطعه ی دیگر موسیقی نوبت به باراک اوباما می رسد که سوگند پذیرش ریاست جمهوری را ادا کند. پس از آن حدود ساعت دوازده ظهر سخنرانی مراسم تحلیف توسط آقای اوباما ایراد می شود. مراسم در برابر ضلع غربی کنگره با دکلمه شعر، نیایش پایانی، و سرود ملی به پایان می رسد و باراک اوباما پیش از شرکت در یک ضیافت ویژه ی نهار در کنگره پرزیدنت بوش را در مراسم ترک کاخ سفید مشایعت می کند. در نهایت مراسم رژه از مقابل کنگره تا کاخ سفید در خیابان پنسیلوینیا انجام می گیرد و شبانگاه نیز ده ضیافت رسمی شام به میزبانی کمیته ی مراسم تحلیف ریاست جمهوری در واشنگتن برگزار می شود.

صدای آمريکا از شما می خواهد پس از شنيدن و يا خواندن سخنان باراک اوباما نظرات خود را در صفحه ويژه ای که برای اين منظور باز کرده ايم بگذاريد.

XS
SM
MD
LG