لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

گزارش: برگزاری ضیافت هایی برای خوشامد گویی به باراک اوباما


کاترین کانون، خبرنگار صدای آمریکا

روز ٢٠ ژانویه، تشریفات آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما میلیون ها نفر را به شهر واشنگتن خواهد کشاند تا شاهد مراسم سوگند او به عنوان رییس جمهور تازه باشند و نیز در جشن ها و ضیافت های مختلف به این مناسبت شرکت کنند.

برگزاری ضیافت ها و مهمانی های مختلف به افتخار رییس جمهور تازه یکی از قدیمی ترین سنت های تشریفاتی در مراسم تحلیف محسوب می شود. اما امسال یکی از این ضیافت ها ورود رییس جمهور تازه به کاخ سفید را در سطح جهانی جشن می گیرد.

در طول ٢٠٠ سال، رییس جمهورهای ایالات متحده ورود به کاخ سفید و نخستین شب آغاز رسمی ریاست جمهوری خود را از طریق حضور در برنامه های هنری به این مناسبت با شرکت هنرمندان برجسته و معروف جشن گرفته اند و گاه حتی در مقابل هزاران تن از میهمانان و حاضران در ضیافت به رقص پرداخته اند.

لاتیشیا بالدریج که به عنوان منشی اجتماعی برای بانوی اول ژاکلین کندی کار می کرده از سال های دهه ٤٠ میلادی تا امروز در این ضیافت ها شرکت داشته است:« خوب البته خود کلمه ضیافت به معنی جشن و پایکوبی است. یک کلمه شادی آور و خوشحال کننده که حال خوشی به همه می دهد و مردم می خواهند عکس های آن را تماشا کنند.»

امسال بیش از ١٠ ضیافت رسمی تحلیف در شهر واشنگتن به افتخار رییس جمهور تازه ، باراک اوباما برگزار خواهد شد. علاوه بر آن جشن ها و ضیافت های دیگری نیز برپا خواهد شد از جمله ضیافت آفریقا و دوستان بین المللی باراک اوباما. والتر فانتروی، رییس برگزاری این جشن که در مرکز ملی گیلورد برپا خواهد شد میهمانانی از سراسر جهان را در این مرکز گردهم خواهد آورد:« نمایندگان مردم از سراسر جهان می خواهند در این شادمانی نقشی داشته باشند. آن ها می خواهند به مردم آمریکا بگویند که شما تنها کسانی که از این واقعه احساس خوشحالی می کنید نیستید. بیایید همگی به عنوان یک خانواده جهانی در این جشن و شادی شرکت کنیم.»

بنا بر گفته والتر فانتروی، حاضران در جشن مرکز ملی گیلورد پیش از آغاز برنامه فیلمی را که حاوی پیامی از سوی رییس جمهور پیشین آفریقای جنوبی، نلسون ماندلا است تماشا خواهند کرد و سپس هنرمندان بین المللی از کشورهای مختلف جهان به اجرای برنامه های هنری خواهند پرداخت:« این یک جشنواره فرهنگی خواهد بود، مثلا از ایالات متحده گروه اوجی ترانه ای اجرا خواهند کرد به نام مردم بیایید از سراسر جهان دست به دست هم دهیم و سوار قطار عشق شویم.»

ایمی کورل، مدیرداخلی مرکز گیلورد می گوید در حال حاضر سرآشپز این مرکز در حال تدارک منوی غذایی برای بیش از ١٢٠٠٠ میهمان این ضیافت است:« آشپز ما تا امروز بیش از ٢٠٠٠ پوند گوشت فیله سفارش داده است. این فقط قسمتی از سفره بزرگی است که برای شب ضیافت در نظر گرفته شده است.»

درحالیکه کارکنان مرکز گیلورد خود را برای پذیرایی از صدها تن از میهمانان بین المللی آماده می کنند، برنامه گزاران این ضیافت هنوز اعلام نکرده اند که آیا آقای اوباما در این جشن شرکت خواهد کرد یا نه؟

لاتیشیا بالدریج معتقد است مهم نیست کدام یک از این ضیافت ها شاهد حضور رییس جمهور باشند اما مسئله مهم این است که این نوع جشن ها جنبه هیجان انگیزی به آغاز کار یک رییس جمهور تازه اضافه می کند:« این جشن ها به خاطر جلب توجه خاص مطبوعات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. موضوع مهم این است که روی زمین رقص از سیاست خبری نیست. »

بنا برگفته لاتیشیا بالدریج هرچند ضیافت شب اول رسیدن به مقام ریاست جمهوری فرصتی به رییس جمهور می دهد که به رقص و پایکوبی بپردازد اما آن چه همواره نظر مطبوعات را به خود جلب کرده است گزینش لباس ضیافت توسط بانوی اول است.

XS
SM
MD
LG