لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

اسرایيل فراخوانی تدريجی نيروهايش را از نوار غزه شروع کرده است


ارتش اسرایيل می گويد فراخوانی تدريجی نيروهايش را از نوار غزه، پس از پايان دادن به عمليات تهاجمی سه هفته ای در قلمرو فلسطينيان، شروع کرده است.

مقامات اسرایيلی نمی گويند چه تعداد از سربازان در حال بازگشت هستند، اما شاهدان می گويند تانک ها و سربازانی از واحد توپخانه سنگين را ديده اند که به سوی مرزهای اسرایيل حرکت می کنند.

عقب نشينی اسرایيل به فاصله ای کوتاه پس از آن شروع شد که حکام حماس در غزه اعلام آتش بس کردند. اين گروه ستيزه گر فلسطينی می گويد به اسرایيل برای ترک منطقه يک هفته وقت می دهد.

به رغم اين اعلاميه، ستيزه گران در غزه دست کم سه راکت به جنوب اسرایيل شليک کردند.

اسرایيل قبلا آتش بسی يک جانبه را برای اجرا از ساعت دو بامداد به وقت محلی اعلام کرده بود، اما خشونت پس از آن نيز ادامه يافت. ستيزه گران فلسطينی دست کم دوازده راکت به اسرایيل شليک کردند و هواپيماهای جنگی اسرایيل سکوهای پرتاب مورد استفاده حماس در شليک راکت ها را هدف قرارد دادند.

اهود اولمرت نخست وزير اسرایيل آتش بس در غزه را شکننده توصيف کرد و گفت اگر حماس حملات را ادامه دهد اسرایيل در پاسخ دادن تامل نخواهد کرد. وی همچنين به خبرنگاران گفت آتش بس دقيقه به دقيقه بررسی می شود.

در همين حال شمار تلفات فلسطينيان در حملات تهاجمی سه هفته ای اسرایيل سير صعودی دارد.

مقامات فلسطينی از پيدا کردن قريب صد جسد، از جمله اجساد چند کودک، در ويرانه های شمال غزه خبر ميدهند. اما مقامات پزشکی فلسطينی می گويند بسياری از اجساد متعلق به افراد مسلح است. به گفته اين مقامات بيش از هزار و دويست فلسطينی در جنگ کشته شده اند.

بسياری از فلسطينيان امروز برای اولين بار به خانه هايشان باز گشتند تا آسيب ها را ارزيابی کنند.

اسرایيل می گويد حمله تهاجمی خود را برای متوقف ساختن ستيزه گران از شليک راکت هایی انجام داد که چندين سال جريان داشت.

سيزده اسرایيلی در جنگ کشته شدند که سه نفرشان غيرنظامی بودند

XS
SM
MD
LG