لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

در کنفرانس رهبران کشورهای عرب رییس جمهوری ایران با حماس ابراز همبستگی کرد


حماس می گوید شرایط اسراییل را برای آتش بس در نوار غزه نخواهد پذیرفت.

در کنفرانس رهبران کشورهای عرب در قطر در روز جمعه، خالد مشعل رهبر حماس گفت اسراییل عامل مناقشه است نه حماس، و آنرا متهم کرد که به جنگ علیه تمام فلسطینیان، از جمله زنان و کودکان بی گناه، دست زده است.

بشار اسد رییس جمهوری سوریه از رهبران عرب خواست تمام مناسبات خود با اسراییل را قطع کنند.

در کنفرانس، که علی رغم اعتراض های تشکیلات خود گردان فلسطینی، مصر و عربستان سعودی تشکیل شد، محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشت و با حماس ابراز همبستگی کرد.

در پایان کنفرانس بیانیه ای صادر شد که از اسراییل می خواهد از غزه خارج شود، مرزها را دوباره بازکند و اجازه دهد غذا، سوخت و دارو وارد شود. بیانیه همچنین می خواهد کسانی که مرتکب جنایات جنگی در غزه شده اند مجازات شوند.

پیشتر در روز جمعه، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفت توافق با آتش بس « بسیار نزدیک» است.

او در پی دیداری با رهبران تشکیلات خودگردان فلسطینی در شهر رام اله در کرانه غربی همچنین گفت زمان آن است که اسراییل یک آتش بس یک جانبه را بررسی کند.

پیشتر در روز جمعه، یک سخنگوی دولت اسراییل نسبت به نزدیک بودن پایان هجوم سه هفته ای به نوار غزه ابراز امیدواری کرد.

دیپلمات های اسراییل برای بحث درباره شرایط آتش بس در ایالات متحده و مصر بسر می برند.

حماس یک آتش بس یک ساله قابل تجدید در غزه پیشنهاد کرده است که به خروج سربازان اسراییل ظرف یک هفته و بازگشائی فوری گذرگاه های مرزی منجر شود.

در این میان، عزاداران امروز، جمعه، سعید صیام وزیر کشور حماس را، که روز پنجشنبه در جریان حمله اسراییل کشته شد، بخاک سپردند.

حملات هوایی اسراییل امروز، جمعه، ادامه یافت و هواپیماها در نخستین ساعات بامداد ۴۰ هدف حماس، از جمله تونل های حمل کالاهای قاچاق و جایگاه های پرتاب راکت را در هم کوبیدند. حماس در سراسر مبارزه نظامی اسراییل، به پرتاب راکت به جنوب آن کشور ادامه داده است.

منابع پزشکی فلسطینی می گویند از آغاز حملات اسراییل نزدیک به ۱۱۰۰ نفر از ساکنان غزه، از جمله ۳۰۰ کودک کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG