لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۱

اتحادیه اروپا از اوکراین و روسیه خواسته است اختلاف ناشی از حمل گاز را حل کنند


اتحادیه اروپا تا روز دوشنبه به روسیه و اوکراین مهلت داده است اختلاف گازی خود را برطرف کنند، و می گوید در غیر این صورت در مناسبات خود با هر دو کشور تجدید نظر خواهد کرد.

نخست وزیران اوکراین و روسیه قرار است روز شنبه در مسکو ملاقات کنند و درباره بن بستی که موجب قطع جریان گاز به بیشتر بخش های اروپا شده است، به تبادل نظر بپردازند.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا گفت مذاکرت روسیه و اوکراین « آخرین و بهترین شانش» برای پایان دادن به اختلاف است، و یاد آور شد اگر مذاکرات به نتیجه ای نرسد، اتحادیه اروپا این موضوع را که آیا می تواند به روابط عادی با دو کشور ادامه دهد یا نه، بررسی خواهد کرد.

در این میان، روز جمعه در کی اف، رهبران چندین کشور اروپایی برای بحث درباره امنیت انرژی و اختلاف گازی جلسه ای تشکیل دادند.

در همین حال، ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه وارد آلمان شد. او قرار بود با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان ملاقات کند و درباره مسائل گوناگون از جمله ناراحتی های اروپا از بحران گاز بحث کند.

مرکل روز پنجشنبه در جلسه ای در حومه برلن همراه با گوردون براون نخست وزیر بریتانیا، درخواست اروپا را برای حل هرچه سریعتر بحران گاز تکرار گرد و گفت شهرت روسیه به عنوان یک منبع تامین انرژی در خطر است.

روسیه روز پنجشنبه گفت یک خط لوله گاز را برای سومین روز پیاپی در مزر اوکراین باز کرد و از کی اف درخواست کرد مقادیر محدودی گاز به اروپا بفرستد.

اما شرکت ملی گاز اوکراین از این کار خودداری کرد و گفت مسیری که شرکت گاز پروم روسیه برای ارسال گاز به اروپا درخواست کرده اوکراین را مجبور خواهد ساخت تحویل گاز به میلیون ها نفر مصرف کنندگان داخلی را قطع کند.

XS
SM
MD
LG