لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۳

آمریکا دولت ایران را تشویق می کند تمام زندانیان سیاسی را آزاد کند


آمریکا دولت ایران را تشویق می کند تمام زندانیان سیاسی را آزاد کند
آمریکا دولت ایران را تشویق می کند تمام زندانیان سیاسی را آزاد کند

فرزاد کمانگر یک معلم، مدافع حقوق بشر، و عضو اقلیت کرد ایران است، ترکیبی که ممکن است برای این ایرانی سی و سه ساله مرگبار باشد.

کمانگر بیش از ده سال دراستان کردستان ایران تدریس می کرد. او همچنین دراتحادیه معلمان درآنجا، پیش از آن که غیر قانونی اعلام شود، عضویت داشت. افزون براین، کمانگر به سازمانی که دردفاع از حقوق بشر، بخصوص حقوق اقلیت کرد و حقوق زنان فعالیت می کرد، متعلق بود. او درسال ۲۰۰۶ دستگیر شد ، دادگاهی او را درآنچه « اقدام علیه امنیت ملیَ» نامیده می شود ، و به عنوان محارب، مجرم شناخت و به مرگ محکوم کرد. کمانگر خود را بی گناه دانسته است و ناظران بین المللی حقوق بشر گفتند محاکمه او کاملا ناعادلانه بود. آنها همچنین گفته اند کمانگر در بازداشت شکنجه شد، هدف ضرب و شتم قرار گرفت. عفو بین الملل گزارش می دهد که روز ۲۴ نوامبر ۲۰۰۸، گاردها وارد سلول کمانگر درزندان اوین شد، او را کتک زدند و به اعدام فوری تهدید کردند.

دیدن این که رفتار بی رحمانه رژیم ایران با فرزاد کمانگر بخشی از طرح سرکوب علیه اقلیت کرد ایران است دشوار نیست. در حالی که تمام مدافعان حقوق بشر در ایران یا ناراضیان سیاسی صلح جو با تهدید دولت و بدتر از آن روبرو هستند، مقامات امنیتی به ویژه کسانی را که به گروه های اقلیت قومی تعلق دارند مجازات می کنند.

سازمان دیده بان حقوق بشر اخیرا در گزارش جدیدی سرکوب کردهای ایران بوسیله دولت را تشریح کرد. کردها تقریبا هفت در صد جمعیت ایران را تشکیل می دهند و اکثرا در مناطق شمال غربی کشور زندگی می کنند. گزارش نشان می دهد رژیم، در کمپینی که روز بروز تهاجمی تر می شود، از به اصطلاح قوانین امنیتی و مطلبوعاتی برای دستگیری و آزار ایرانیان کرد فقط بدلیل اعمال حقوق خود در آزادی بیان و تشکیل انجمن استفاده می کند. روزنامه ها و مجلات متعدد بسته شده اند. سردبیران و نویسندگان به زندان افتاده اند، و سازمان های غیر دولتی از دریافت مجوز لازم برای کار محروم هستند، و مدافعان حقوق بشر مانند فرزاد کمانگر به مرگ محکوم شده اند.

ایالات متحده از ایران می خواهد به سرکوب تمام ایرانیان، از جمله کردها، که خواهان اعمال صلح جویانه حقوق انسانی خود هستند پایان دهند. افزون بر این، آمریکا دولت ایران را تشویق می کند در پیروی از حکومت قانون، تمام زندانیان سیاسی ، مانند فرزاد کمانگر را، که به دلیل کوشش برای دفاع از حقوق مردم ایران زندانی شده اند، آزاد کند.

XS
SM
MD
LG