لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

گزارش هنری: نگاهی دقیق تر به آثار و هنرمندان برگزیده گلدن گلوب


مایک او سالیوان، خبرنگار صدای آمریک

فیلم میلیونر زاغه نشین، داستان شادی آور زندگی یک نوجوان هندی که در جستجوی عشق و ثروت است، از سوی اتحادیه مطبوعات خارجی به دریافت بیشترین جوایز گلدن گلوب که پیش درآمد احتمالی برای جوایز اسکار است نائل شد.

هم چنین کیت وینسلت، بازیگری که با بازی در فیلم تایتنیک با شرکت لئوناردو دی کاپریو به معروفیت جهانی رسید در دو رده بندی مختلف ، بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین بازیگر نقش مکمل موفق به دریافت جایزه گلدن گلوب شد.

میلیونر زاغه نشین، داستان یک پسربچه یتم هندی ساکن مومبای است که در جستجوی عشق دوران کودکی خود برای برنده شدن یک جایزه یک میلیونی در یک مسابقه هوش تلویزیونی شرکت می کند.

علاوه بر جایزه بهترین فیلمنامه و موسیقی متن، فیلم میلیونر زاغه نشین توانست جایزه بهترین کارگردان سال را از آن فیلمساز انگلیسی تبار، دنی بویل کند.

دنی بویل در سخنرانی ای که هنگام اهدای جوایز در مراسمی در هالیوود ایراد کرد ضمن سپاسگزاری از دست اندرکاران گلدن گلوب گفت:«علاقه دیوانه وار و پرتپش شما به فیلم میلیونر زاغه نشین موجب سپاس فراوان و بی حد ماست.»

کیت وینسلت نیز توانست دو جایزه مختلف در رده بندی بهترین بازیگر را از آن خود سازد. نخست به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل برای بازی در فیلم کتابخوان، که درامی درباره وقایع هولوکاست است. او هم چنین به عنوان بهترین بازیگر نقش اول در یک فیلم دراماتیک برنده جایزه گلدن گلوب شد. این فیلم که راه انقلابی نام دارد فیلمی است از ساخته های همسر کارگردان کیت وینسلت. در این فیلم که درباره زندگی در دهه 50 میلادی آمریکاست، کیت نقش همسر خانه دار لئوناردو دی کاپریو را بازی می کند که امیدوار است بتواند ازدواج نابسامانش را نجات بخشد.

کیت وینسلت هنگامی که دومین جایزه خود را دریافت می کرد ضمن تشکر روبه حاضران گفت: « باورم نمی شود آیا این به راستی حقیقت دارد؟»

فیلم ویکی، کریستینا، بارسلونا، تازه ترین اثر وودی آلن در رده بندی بهترین فیلم موزیکال یا کمدی برنده جایزه بهترین فیلم سال شد.

میکی رورک ، بازیگر قدیمی که با بازی در فیلم دراماتیک کشتی گیر یک بار دیگر به شدت مورد توجه منتقدین سینمایی قرار گرفته است ، برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد برای ایفای نقش در این فیلم شد. فیلم درباره کشتی گیری است که پس از سال ها کناره گیری یک بار دیگر به میدان زورآزمائی قدم می گذارد. با برنده شدن جایزه بهترین بازیگر مرد، در حقیقت میکی رورک نیز جلای تازه ای به حرفه بازیگری خود بخشید و موفقیت فیلم در واقع مهر تاییدی است برای بازگشت این بازیگر به صحنه سینمای هالیوود.

هیث لجر فقید نیز که یک سال پیش به علت زیاده روی اتفاقی در خوردن داروهای مسکن درگذشت، از سوی اتحادیه مطبوعات خارجی به عنوان بهترین بازیگر یک نقش مکمل برای ایفای نقش ژوکر در آخرین فیلم بتمن، شوالیه تاریکی ، برگزیده شد.

کارگردان فیلم شوالیه تاریکی، کریستوفر نولان گفت که به نظر او مرگ لجر، حفره ای عمیق در قلب سینمای امروز بوجود آورد:« اما با توجه کم نظیری که به بازی هنرمندانه او در سراسر جهان شده است این خلاء کم تر احساس می شود. در عوض در آینده ما به اثری که هیث لجر از خود در تاریخ سینما باقی گذاشته نگاه می کنیم و به جایگاهی که این هنرمند با استعداد و ماهر از طریق سخت کوشی حرفه ای و استعدادی شگفت انگیز در آن برای خود تعیین کرده است.»

کالین فارل بازیگر ایرلندی تبار نیز به عنوان بهترین بازیگر در یک فیلم موزیکال یا کمدی برای ایفای نقش در فیلم « در بروژ» به دریافت جایزه گلدن گلوب نائل شد.

سالی هاوکینز، بازیگر انگلیسی تبار نیز برای بازی در فیلم کمدی « بی غم» به دریافت جایزه بهترین بازیگر یک نقش کمدی، رقیب سرسختی چون مریل استریپ را که برای ایفای نقش در فیلم مامامیا نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شده بود شکست داد. فیلم والی، داستان عشق بین دو آدم مصنوعی جایزه بهترین انیمیشن سال را از آن خود ساخت.

فیلم والس با بشیر ساخته یک فیلمساز اسرائیلی به نام آری فولمن به عنوان بهترین فیلم خارجی سال انتخاب شد. این فیلم که به صورت انیمیشن تهیه شده است داستان سربازی است که با خاطراتی از تهاجم سال 1982 میلادی اسرائیل به خاک لبنان در کشمکش است.

استیون اسپیلبرگ در این شصت و ششمین مراسم برگذاری جوایز گلدن گلوب، جایزه 40 سال خدمت به هنر فیلمسازی در سینما را دریافت کرد.

سه فیلم دیگری که نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم دراماتیک سال بودند اما نتوانستند با میلیونر زاغه نشین برابری کنند، به ترتیب، وضعیت غریب بنجامین باتون، شک، و فراست نیکسون، بودند.

اهدای جوایز گلدن گلوب از طریق جمع آوری آرای بیش از 90 گزارشگر خارجی در هالیوود تعیین می شود. صنعت سینما به انتخاب های گلدن گلوب توجه خاصی دارد چرا که اغلب این انتخاب ها دارای جنبه های پیشنهادی برای انتخاب برندگان جوایز اسکار دارد که مراسم آن در فوریه امسال برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG