لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

حماس پیشنهادهای خود را برای برقراری آتش بس به مقامات مصر ارايه داد


مقامات حماس می گویند آنها نظرات خود را در باره طرح آتش بس با اسراییل در نوار غزه به میانجیگران مصری ارايه داده اند.

نمایندگان حماس روز چهارشنبه گفتند آنها اینک در انتظار هستند که مصر موضع حماس را به آگاهی اسراییلی ها برساند.

مقامات مصر و حماس در قاهره سرگرم گفت و بوده اند و سعی کرده اند معامله ای را قطعی کنند. منابع اسراییلی می گویند نماینده آنها روز پنجشنبه به پایتخت مصر خواهد رفت.

حماس می گوید هیچ پیشنهادی را که شامل خروج کامل اسراییل از غزه و بازگشايی کامل گذ رگاه های مرزی نباشد قبول نخواهد کرد. اسراییل می خواهد حملات راکتی حماس متوقف شود.

هر دو طرف، قطعنامه سازمان ملل متحد برای برقراری آتس بس فوری رد کرده اند.
در این میان، بان کی مون دبیر کل سازمان مل متحد به عنوان بخشی از سفر منطقه ای خود در ارتباط با مناقشه غزه به اردن رفته است. او پیشتر در مصر، درخواست خود را برای برقراری آتش بس فوری و با دوام بین اسراییل و حماس در غزه تکرار کرد.

در رویدادی دیگر، رییس جمهوری بولیوی اعلام کرد کشور او به دلیل هجوم اسراییل به نوار غزه، روابط دیپلماتیک با آن کشور را قطع می کند. « ِاوُ مورالس» این تصمیم را امروز، چهارشنبه اعلام کرد، او متحد نزدیک هوگو چاوز رییس جمهوری ونزوئلا است که پیشتر در اعتراض به حمله به غزه، سفیر اسراییل را از کاراکاس اخراج کرد.

در این میان، رهبران عرب همچنان بر سر چگونگی پرداختن به مناقشه اختلاف نظر دارند. قطر از رهبران اتحادیه عرب خواسته است روز جمعه جلسه فوق العاده ای تشکیل دهند. اما عربستان سعودی و مصر با این نظر مخالف هستند و می گویند بحران باید در جریان جلسه عادی اتحادیه در روز دوشنبه مورد بحث قرار گیرد.

حسنی مبارک رییس جمهوری مصر روز سه شنبه برای هماهنگ ساختن کوشش های میانجیگرانه با ملک عبدالله به عربستان سعودی رفت.

روز سه شنبه همچنین، گوردون براون نخست وزیر بریتانیا رهبران اسراییل و مصر را به انجام اقدامات لازم را برای تضمین آتش بسی کامل و ماندگار در غزه فراخواند. دفتر براون گفت رهبر بریتانیا از آنچه در غزه می گذرد عمیقا ناراحت است.

XS
SM
MD
LG