لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

گزارش تحليلی: حملات خشونت بار عليه روزنامه نگاران در سريلانکا


يک روزنامه نگار مخالف دولت سريلانکا صبح پنجشنبه به ضرب گلوله مردان مسلح کشته شد. اين دومين حمله خشونت بار در اين هفته، عليه رسانه های آن کشور است.

گروه های مدافع حقوق رسانه ها دولت سريلانکا را به تلاش برای بدنامی رسانه ها و بخشودگی حمله کنندگان به وسائل ارتباط جمعی متهم می کنند.

***

لاسانتا ويکراماتونگا نويسنده صريح و بی پرده روزنامه ای به نام «رهبر يکشنبه» بود که دولت رييس جمهوری سريلانکا را متهم به فساد کرد. بدنبال آن برادر رييس جمهوری و وزير دفاع سريلانکا آن روزنامه را به اتهام بدنام کردن دولت تحت تعقيب قانونی قرار داد.

صبحگاه پنجشنبه هنگامی که لاسانتا ويکراماتونگا عازم دفتر کار خود در کلمبو پايتخت سريلانکا بود دو مرد مسلح سوار بر موتور سيکلت بروی اتومبيل او آتش گشودند.

تصوير های تلويزيونی نشان از چندين گلوله در بدنه و شيشه اتومبيل و خون در داخل اتومبيل داشت.

آقای ويکراماتونگا سريعاً به بيمارستان منتقل شد ولی بواسطه جراحات وارد شده به سرش درگذشت. پليس سريلانکا هنوز کسی را در رابطه با قتل وی دستگير نکرده است.

همکاران اين روزنامه نگار که در سال ۲۰۰۷ نيز چاپخانه روز نامه وی به آتش کشيده شده بود می گويند وی اخيراً مورد تهديد قرار گرفته بود.

رييس جمهوری سريلانکا از قتل لاسانتا ويکراماتونگا ابراز تاسف کرد و از پليس خواست در مورد قتل وی تحقيقات کاملی را به عمل اورند.

گروه خبرنگاران بدون مرز از دولت سريلانکا و رسانه های دولتی انتقاد کرده و می گويد آنان نه تنها مردم را عليه اين روزنامه نگار تحريک کرده اند بلکه دولت حمله کنندگان به روزنامه نگاران و رسانه ها را تحت مصونيت قرار می دهند.

خبرنگاران بدون مرز در اشاره به سرکوب اخير شورشيان ببر های تاميل توسط ارتش سريلانکا و تحريم اين گروه در بيانيه ای نوشته است پيروزی نظامی عليه ببرهای تاميل در شمال سريلانکا نبايد چراغ سبزی برای ترور روزنامه نگاران و مخالفان دولت باشد.

کارو جارا سوريا قانونگزار و يکی از اعضا اپوزيسيون حمله به اين روزنامه نگار و قتل او را محکوم کرد و گفت که
کشتن او مشکلات را حل نمی کند. ما از دولت می خواهيم از حمله به روزنامه نگاران که خطری برای دموکراسی و مردم صلحدوست است، جلوگيری کند.

اين حمله دو روز پس از اين که مردان مسلح به تفنگ و نارنجک به يک ايستگاه تلويزيون حمله کرده و وسائل ايستگاه را نابود کردند روی داد.

XS
SM
MD
LG