لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

سازمان دیده بان حقوق بشر: ایران برای سرکوب کردها از قانون استفاده می کند


یک گروه طرفدار حقوق بشر مقامات امنیتی ایران را متهم می کند که برای سرکوب مخالفت های مسالمت آمیز در مناطق کردنشین، از قوانین امنیت ملی و قوانین دیگر استفاده می کند.

سازمان دیده بان حقوق بشر، که دفتر مرکزی آن در آمریکا قرار دارد روز جمعه گزارشی منتشر کرد که نشان می دهد چگونه دولت ایران کردهای ایران را، به دلیل کوشش برای استفاده از حق آزادی بیان، دستگیر و مجازات کرده است.

گزارش می گوید مقامات، روزنامه های فارسی و کرد زبان را بسته اند، و ناشران، نویسندگان و روزنامه نگاران را به دلیل انتقاد از دولت تنبیه کردند.

گزارش اضافه می کند استفاده از قوانین برای سرکوب حقوق اولیه مردم از زمان به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد رییس جمهوری در سال ۲۰۰۵ شدت گرفته است.

سازمان دیده بان حقوق بشر از دولت ایران خواسته است قوانینی را که برای خفه کردن ناراضیان صلحجو بکار می رود اصلاح یا لغو کند.
گزارش سازمان همچنین با متن نامه ای که فرزاد کمانگر، یک فعال کرد از زندان بیرون فرستاد همراه است. او، که از زمان دستگیری در سال ۲۰۰۶ زندانی بوده است، شرح می دهد که چگونه ماموران در جریان بازجویی وی را شکنجه دادند.

گزارش می گوید کمانگر در فوریه ۲۰۰۸ باتهام « بخطر انداختن امنیت ملی» به مرگ محکوم شد. دادستان ها او را متهم کردند که در حزب کارگران کردستان ترکیه - پ.ک.ک. - عضویت دارد، اما مدرکی که این اتهام را ثابت کنند ارائه ندادند.

دیوانعالی ایران در ماه ژوئیه حکم را تایید کرد، و وکیل مدافع کمانگر از رییس قوه قضاییه درخواست کرده است مداخله کند.

XS
SM
MD
LG