لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

پرزيدنت بوش: شوق آزادی در فلب هر انسانی جا دارد


پرزيدنت بوش: شوق آزادی در فلب هر انسانی جا دارد
پرزيدنت بوش: شوق آزادی در فلب هر انسانی جا دارد

ارنست همینگوی داستانسرای آمريکایی در کلامی معروف، شجاعت را " والائی زیر فشار" تعریف کرد. در ایران امروز، نمونه های چنین والائی و وقاری فراوان است.

مورد شیرین عبادی وکیل حقوق بشر و برنده حایزه صلح نوبل را در نظر بگیرید. خانم عبادی پس از آ نکه ماموران دولت به دفتر کارش حمله بردند و آنرا بستند، و افراد بسیج خانه اش را در محاصره گرفتند و او را به مرگ تهدید کردند، گفت: "بدون توجه به تمام فشارها، من ایران را ترک نمی کنم، از فعالیت برای دفاع از حقوق بشر دست بر نمی دارم، من به این راه ادامه خواهم داد."

یا تظاهرات اخیر دانشجویان دانشگاه شیراز را در نظر بگیرید که برای اعتراض به زندانی شدن چهار دانشجو باتهام " اقدام علیه امنیت ملی" جمع شدند، در حاليکه کاری که آنها انجام دادند اعتراضی آرام و مسالمت آمیز به سیاست های رژیم بود. علی رغم حضور نیروهای امنیتی در محوطه دانشگاه در روز ۴ ژانویه، دانشجویان عکس های همتایان زندانی را در دست گرفتند و عهد کردند به تظاهرات تا زمانی که آتها آزاد شوند ادامه دهند.

یا به مورد ابوالفضل جهاندار نگاه کنید، روزنامه نگار سایت خبری پویا ، که به جرم " اهانت به مقامات" به سه سال زندان در اوین محکوم شد. او در نامه ای از زندان، که بنیاد عبدالرحمان برومند آنرا ترجمه و منتشر کرد، به تشریح نقض فاحش عدالت که در بازداشت تجربه کرد پرداخت و نوشت: " قانون، حقوق مدنی، حقوق بشر و عدالت، در کشور ما مقوله هایی بیگانه هستند. اتهام سیاسی به دلیل نیاز ندارد و افراد پیش از محاکمه مجرم شناخته می شوند. آنها ما را بخاطر کارهایی که مرتکب نشدیم تنبیه می کنند." و در توضیحی برای خودداری از سکوت نوشت: "ساکت ماندن گاهی بمعنای دروغ گفتن است، یک دروغ بزدلانه و فریب آمیز. من می خواهم دردی را که تمام انسان های بازداشت شده در آن سهیم هستند، فریاد بزنم."

پرزیدنت جرج بوش می گوید: "شوق آزادی در فلب هر انسانی جا دارد. و دیوارهای زندان، یا قوانین نظامی، یا پلیس مخفی، نمی تواند آنرا برای همیشه مهار کند."

شجاعت ایرانیانی که اصرار دارند واقعیت را به گوش صاحبان فدرت برسانند، شهادتی است بر این مدعا.

XS
SM
MD
LG