لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۹

شورای امنـيت سازمان ملل خواستار برقراری فوری آتش بس در غزه شد


دیپلمات های بریتانیا، ایالات متحده و فرانسه پیش نویس قطعنامه ای در مورد مناقشه اسراییل – غزه را به وزیران امور خارجه عرب در سازمان ملل متحد ارائه داده اند.

درباره جزییات پیش نویس، که بریتانیا تهیه کرده، هنوز گزارشی منتشر نشده است.

این اقدام درحالی صورت می گیرد که دیپلمات ها برای بحث درباره قطعنامه پیشنهادی لیبی آماده می شدند. قطعنامه، که لازم الاجراست، می خواهد آتش بس بی درنگ برقرار شود، واسراییل به محاصره غزه پایان دهد.

شورای امنیت همچنین درباره بیانیه ای که ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه پیشنهاد کرده اند، و لازم الاجرا نیست، سرگرم بحث بوده است. بیانیه ایجاب می کند که ترتیبات و تضمین هایی داده شود، از جمله از قاچاق اسلحه برای حماس جلوگیری شود، و گذرگاه های مرزی بازگشوده شوند.

پیش از آن که جدید ترین پیش نویس ارائه شود، عمر موسی دبیر کل اتحادیه عرب گفت وزیران امور خارجه عرب آماده هستند برای رای گیری در شورای امنیت تلاش کنند، و افزود " ما نمی توانیم بیش از این صبر کنیم."

اسراییل گفته است فقط درصورتی با آتش بس موافقت خواهند کرد که حماس به پرتاب راکت پایان دهد و از مسلح شدن دوباره ستیزه گران فلسطینی جلوگیری کند.

حماس می گوید آتش بسی را که شامل پایان گرفتن محاصره غزه نباشد قبول نخواهد کرد.

پیشتر، یک مقام ارشد وزارت دفاع اسراییل به منظور بحث درباره طرح فرانسه و مصر برای برقراری آتش بس در نوار غزه، به قاهره رفته است.

انتظار می رفت آموس گیلاد، دستیار اهود باراک وزیر دفاع، برای آگاهی از جزییات طرح با مقامات مصری گفت و گو کند.

اسراییل گفته است از طرح استقبال می کند، اما آنرا قبول نکرده است. حماس نیز گفته است پیشنهاد را مطالعه می کند.

در این میان، خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای گفت و گو درباره مناقشه غزه به ترکیه رفته است. انتظار می رفت او با عبداله گل رییس جمهوری، و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ملاقات کند. سولانا پیشتر از مصر و اسراییل دیدن کرده بود.

در نیویورک، قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره قطعنامه ای که لیبی در مورد غزه پیشنهاد کرده، و از نظر قانونی لازم الاجرا است، بحث کند.

برقراری فوری آتش بس و لغو محاصره غزه بوسیله اسراییل، از جمله مواد اصلی قطعنامه است.


XS
SM
MD
LG