لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

آژانس امداد سازمان ملل متحد عملیات کمک رسانی در غزه را متوقف کرد


آژانس امداد سازمان ملل متحد در غزه می گوید بدلیل خطر ناشی از حملات ارتش اسراییل، عملیات خود در منطقه را متوقف ساخته است.

این خبر امروز، پنجشنبه، و چند ساعت پس از آن اعلام شد که مقامات سازمان ملل متحد گزارش دادند راننده یک کاروان امداد سازمان ملل متحد در اثر آتش اسراییل کشته شد. مقامات گفتند حرکت کاروان پیشاپیش با ارتش اسراییل هماهنگ شده بود.

مقامات اسراییل می گوید درباره این حادثه، که در سیزدهمین روز حمله اسراییل علیه حماس، در شمال غزه روی داد تحقیق می کند. امروز، پنجشنبه، همچنین کمیته بین المللی صلیب سرخ ارتش اسراییل را متهم کرد که به تعهدات خود بر اساس قوانین بین المللی انسانی عمل نکرده و کوشش برای کمک به مجروحین در غزه را به تاخیر می اندازد.

کمیته می گوید مقامات اسراییل چندین روز به یک تیم امداد اجازه ندادند به محله زیتون در شهر غزه دسترسی پیدا کند. وقتی نیروهای اسراییلی سرانجام روز چهارشنبه به اعضای تیم اجازه دادند، آنها چهار کودک بسیار ضعیف را در کنار اجساد مادرانشان پیدا کردند. کمیته می گوید در همین خانه حد اقل ۱۲ جسد روی تشک دیده می شد.

سرپرست هیات صلیب سرخ در منطقه این حادثه را «تکان دهنده» نامید. اعضای تیم توانستند ۱۸ مجروح و ۱۲ نفر دیگر را که «فوق القاعده فرسوده» شده بودند تخلیه کند.

صلیب سرخ می گوید مجروحین بیشتری در دیگر خانه های ویران شده محله هستند، و از ارتش اسراییل درخواست کرد اجازه دهد امدادگران به آنها دسترسی پیدا کنند.

یک سخنگوی نظامی اسراییل به تلویزیوین الجزیره گفت درباره این گزارش تحقیق خواهد شد.

در این میان امروز، پنجشنبه ، دست کم سه راکت از لبنان به شمال اسراییل پرتاب شد..

مقامات می گویند راکت ها روز پنجشنبه در داخل و اطراف شهر «نهاریه»، در جنوب مرز لبنان فرود آمدند و دو نفر اندکی مجروح شدند. ارتش اسراییل می گوید به آتش پاسخ داد و منبع حمله را هدف گرفت.

فواد سینیورا نخست وزیر لبنان حمله راکتی و پاسخ اسراییل را محکوم کرد.

هیچ گروهی مسئولیت حمله را بر عهده نگرفته است، اما وزیران کابینه اسراییل اظهار نظر کردند که یک گروه انشعابی فلسطینی در لبنان - ونه حزب الله - ممکن است به آن دست زده باشد.

در همین حال در غزه، هواپیماهای جنگی اسراییل حملات جدیدی علیه تونل ها مظنون قاچاق اسلحه در شهر رفح، در نزدیکی مرز مصر انجام دادند. گزارش می رسد که حملاتی نیز در شمال نوار غزه صورت گرفت، و دست کم سه فلسطینی مرتبط با گروه ستیزه گر جهاد اسلامی کشته شدند.

ستیزه گران فلسطینی به شلیک راکت به جنوب اسراییل ادامه دادند.

اسراییل برای دومین روز یک توقف سه ساعته در حملات در غزه را اعلام کرد تا اجازه دهد کمک های نوعدوستانه وارد منطقه شود. اسراییل گفته است حمله را هر روز بمدت سه ساعت متوقف می کند تا ساکنان غزه بتوانند تدارکات مورد نیاز خود را فراهم آوردند و کمک های پزشکی دریافت کنند.

مسئولان پزشکی فلسطینی تخمین می زنند که از زمان آغاز مناقشه حدود ۷۰۰ فلسطینی کشته شده اند، در حالی که حد اقل ۹ نفر در اسراییل جانسپرده اند.

XS
SM
MD
LG