لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

آمريکا بستن مرکز دفاع از حقوق بشر در ايران را محکوم کرد


آمريکا بستن مرکز دفاع از حقوق بشر در ايران را محکوم کرد
آمريکا بستن مرکز دفاع از حقوق بشر در ايران را محکوم کرد

ایالات متحده بستن مرکز دفاع از حقوق بشر در ایران را محکوم می کند و از مقامات کشور می خواهد اجازه دهند این نهاد و سازمان های جامعه مدنی مشابه، آزاد از اختناق و سرکوب، عمل کنند.

روز ۲۱ دسامبر، ماموران امنیتی ایران دفتر سازمان جامعه مدنی بسرپرستی شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل را، درست پیش از برگزاری آیین های شصتمین سالگرد صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر، بستند. خانم عبادی یک مدافع مشهور حقوق بشر است. او همچنین نخستین ایرانی و نخستین زن مسلمان است که جایزه نوبل را در تاریخ ۱۰۲ ساله آن دریافت می کند.
افزون بر این، روز ۲٩ دسامبر، ماموران امنیتی ایران استاد و کامپیوتر شخصی خانم عبادی را مصادره کردند. و روز اول ژانویه، معترضین فریاد کنان او را به مرگ تهدید کردند و شعارهایی روی دیوار خانه اش نوشتند. شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در یک بیانیه کتبی گفت : این حوادث بخشی از مبارزه ای علیه فعالان حقوق بشر در داخل ایران است که روز بروز خصمانه تر می شود.

ایالات متحده همچنین عمیقا نگران ادامه بازداشت دکتر آرش علائی و دکتر کامیار علائی است، دو پزشک ایرانی متخصص ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز که شهرتی بین المللی دارند. بیست و دوم دسامبر ششمین ماه بازداشت خود سرانه آنها بوسیله مقامات امنیتی ایران و زندانی شدن در اوین بود. ایران، بعنوان یک طرف کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، متعهد است امکان برخورداری از رویّه های قضائی و حقوقی مناسب را برای هر فرد بازداشت شده فراهم آورد.

برادران علائی بیش از بیست سال از دوره پزشکی خود را وقف مبارزه با گسترش اچ آی وی و ایدز کرده اند. در ارج گذاری بر کارهای پزشکی آنها، در نوامبر ۲۰۰۶ برادران علائی در نخستین برنامه مبادله حرفه ای برای ایرانیان در مدت تقریبا سه دهه شرکت کردند. این برنامه، که دفتر امور آموزشی و فرهنگی وزارت امور خارجه آمريکا آنرا ترتیب داده بود، با ده ها برنامه مبادله مشابه با ایران دنبال شد. در حالی که چنین تماس هایی با ایران جدید است، برنامه های مبادله ۵۰ سال است وجود داشته و شهروندانی را از ۱۶۵ کشور به ایالات متحده آورده است، با این هدف که تماس های مردم با مردم را پیش ببرد و بر تفاهم دو جانبه بیافزاید. برخی از موفق ترین دانشمندان، پزشکان، هنرمندان و پروفسور ها ثمره برنامه های مبادلات فرهنگی و آموزشی که دولت آمريکا حمایت کرد هستند.

اقدامات دولت ایران علیه خانم شیرین عبادی، دکتر آرش علائی، دکتر کامیار علائی و دیگر شهر وندان بی گناهی که هدف ارعاب و تهدید قرار گرفته اند و مقامات امنیتی آنها را بنادرستی بازداشت کرده اند فقط موجب خرابتر شدن موقعیت بین المللی ایران می شود. ما، همراه با دوستان و متحدان خود در سراسر جهان، در کنار مردم شجاع ایران، که سعی دارند بگونه ای مسالمت آمیز از حقوق انسانی جهانی خود استفاده کنند، ایستاده ایم.

XS
SM
MD
LG