لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

نخست وزير هند آشکارا برخی مقامات پاکستانی را به حمايت از تروريست های حملات بمبئی متهم کرد


مانموهان سينگ، نخست وزير هند آشکارا مقامات پاکستانی را به حمايت از تروريست هايی متهم کرده است که ماه نوامبر در شهر بمبئی دست به گروگانگيری زده بودند. آقای سينگ همچنين دولت اسلام آباد را به «زمينه سازی برای جنگ» متهم کرده است.

وزير خارجهء پاکستان در بيانيه ای با رد اظهارات نخست وزير هند، آن را «جنگ تبليغاتی» خوانده است؛ و وزير اطلاعات پاکستان از دو طرف خواسته است تا به آنچه که وی «بازی مقصر خواندن ديگری» ناميده است، پايان دهند.

***


کمتر از دو ماه پس از واقعهء گروگانگيری مرگبار در شهر بمبئی هند، که يکصد و هفتاد و پنج کشته برجا گذاشت، تحقيقات و بازپرسی از تنها مظنون زندهء آن عمليات تروريستی، مقامات هند را متقاعد کرده است که دولت پاکستان مستقيماً در آن عمليات دست داشته است. وزير خارجهء هند گزارش حاوی مستندات در اين زمينه را علاوه بر پاکستان، در اختيار وزاری خارجهء ديگر کشورهای جهان نيز قرار داده است.

در کنفرانس امنيت ملی هند – که امروز در دهلی نو برگزار شد، مانموهان سينگ، نخست وزير اظهار داشت عمليات ماه نوامبر توسط يک گروه تروريستی خارج از کشور به اجرا درآمده است.آقای سينگ افزود بسياری از گروههای تروريستی فعال در هند، با سازمان های اطلاعاتی کشورهای متخاصم همکاری می کنند. تلاش آنها همواره بر اين بوده است که از نقاط حساس و آسيب پذير هند برای ضربه زدن استفاده کنند؛ و در مورد حملهء ماه نوامبر، موفق به اين کار شدند.

نخست وزير هند با اشارهء مستقيم به پاکستان گفت اين مسأله که در همسايگی هند محيط امنيتی بسيار نامطمئن و غيرقابل پيش بينی است، مشکل ما را دوچندان می کند. دولت های بعضی از کشورهای همسايهء ما بسيار سست و بی ثبات هستند؛ و همين امر باعث می شود احساس مسئوليت نکنند. پاسخ پاکستان به برخوردهای ما در قبال حملات تروريستی نمونهء بارز رفتار غيرمسئولانهء آن کشور است.

آقای سينگ، گروه افراطگرای اسلامی موسوم به لشگر طيبه را عامل اصلی حملات تروريستی بمبئی خواند، و گفت تحقيقاتی که در اين زمينه انجام شده، از جمله از کشورهايی که اتباعشان در گروگانگيری ماه نوامبر کشته شده اند، شواهد کافی در اختيار ما گذاشته و ما را متقاعد کرده است که عملياتی با آن همه پيچيدگی و دقت نظامی حتماً از حمايت سازمان های رسمی پاکستان برخوردار بوده است.

حملهء بيست و ششم نوامبر ٢٠٠٨ مردان مسلح و گروگانگيری سه روزه در مناطق پر رفت و آمد شهر بمبئی هند شهر از جمله ايستگاههای قطار، مراکز بزرگ تجاری، و دو هتل پنج ستاره بيش از يکصد و هفتاد و پنج کشته برجا گذاشت. دستکم ده مرد مسلح در آن عمليات شرکت داشتند؛ که نه نفر از آنها کشته شد و پليس هند موفق شد تنها يکی از آنها را زنده دستگير کند.

آقای سينگ همچنين گفت از ميان مخالفان دولت هند، افراطيون چپگرا هندی اهستند؛ اما برخلاف آنها، تروريست ها همه از حمايت کشورهای خارجی، و در رأس آنها پاکستان برخوردارند؛ و پاکستان تروريسم را به مثابه ابزاری در ادارهء سياست کشور به کار گرفته است.

گروگانگيری ماه نوامبر بار ديگر به تنش ميان هند و پاکستان دامن زده است. اختلافات مرزی ميان دو کشور همسايه از زمان استقلال در سال ١٩٤٧ تا کنون آنها را تا آستانهء جنگی تمام عيار پيش برده است. مقامات هند به رغم لحن تندی که در روزهای اخير عليه پاکستان به کار گرفته اند، به روشنی اظهار داشته اند که مايل به درگيری در جنگ چهارمی عليه آن کشور نيستند.

XS
SM
MD
LG