لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۱

گزارش: نخستین ضیافت اوباما در مقام فرماندهی کل قوا


باراک اوباما رئیس جمهوری منتخب آمریکا در نخستین شب ریاست جمهوری خود در ادامه سنتی که پرزیدنت بوش در ژانویه سال ۲۰۰۵ میلادی آنرا پایه گزارد، در مقام فرمانده کل قوا میزبان ضیافتی خواهد بود که به افتخار افراد نیروهای مسلح ارتش آمریکا برگزار خواهد شد.

کمیته ویژه مراسم سوگند ریاست جمهوری طی اعلامیه ای گفت علاوه بر میهمانانی که به این مراسم دعوت خواهند شد، سربازان زخمی شده در جنگ یا آنان که نشان قلب بنفش دریافت کرده اند، خانواده سربازانی که با مرگ خود در راه انجام وظیفه قهرمانی آفریده اند و همسران نیروهائی که اخیراً به جبهه های جنگ اعزام شده اند نیز حضور خواهند داشت.

باراک اباما رئیس جمهوری منتخب آمریکا در این باره گفت این امتیازی است که بتوان طی جشن های مراسم سوگند ریاست جمهوری، مردان و زنان اونیفورم پوش خود را با ادامه رسم ضیافت فرمانده کل قوا گرامی بداریم.

سربازان ما بهترین معرفی هستند که آمریکا برای عرضه کردن دارد. بدون فداکاری و ایثار آنان نمی توانیم از آزادی هائی که ما را برای اجرای مراسم تحلیف بدور هم جمع میکند؛ بهره گیریم. آنان سزاوار سپاس و بزرگداشت هستند. باراک اوباما گفت میشل و من در انتظار شرکت در این ضیافت هستیم و این شب ویژه را با نمایندگان نیروهای مسلح خواهیم گذراند.

این جشن در ساختمان موزه ملی برگزار خواهد شد و بلیط های ورودی بصورت مجانی در اختیار میهمانان قرار خواهد گرفت اما بطور کلی، شرکت در این میهمانی برای عموم آزاد نیست.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا پس از اجرای مراسم سوگند ریاست جمهوری خود در روز سه شنبه بیستم ماه ژانویه، به اتفاق همسرش مجموعاً در ۱۰ میهمانی شرکت خواهد کرد.

علاوه بر ضیافت ویژه نیروهای مسلح ارتش آمریکا، باراک اوباما میزبان ضیافتی برای جوانان و یک میهمانی دیگر برای ایالت خود ایلی نوی و زادگاهش ایالت هاوائی است. جو بایدن معاون رئیس جمهوری منتخب نیز به همراه آقای اوباما در هر ده میهمانی شرکت میکند. پنج میهمانی در مجموعه این ده ضیافت متعلق به ایالت هاست به این ترتیب که هر ۱۰ تا ۱۲ ایالت مشترکاً یک ضیافت را برگزار خواهند کرد.

در ضیافت جوانان، شرکت کنندگانی که در سنین هیجده تا سی و پنج سال هستند، رسیدن رئیس جمهوری جدید را گرامی میدارند و در ضیافت منطقه ای، سنت دیرپائی که رئیس جمهوری جدید آنرا ادامه میدهد؛ میهمانانی از میانه غربی، غرب، شرق، جنوب و مناطق میانه آمریکا شرکت میکنند.

میهمانی همسایگان نیز یکی از ضیافت هائی است که از سوی رئیس جمهوری برای آن که تعداد بیشتری از آمریکائی ها بتوانند در آن شرکت کنند، برگزار خواهد شد. تعدادی از بلیط های ورودی این ضیافت ویژه ساکنان واشنگتن پایتخت آمریکاست.

در کنار اعلام برنامه میهمانی ها، کمیته ویژه برگزاری مراسم سوگند باراک اوباما و جو بایدن اعلام کرده است که تعداد محدودی اشیاء یادگاری را در رابطه با مراسم تحلیف رئیس جمهوری منتخب در سایت ویژه اوباما بفروش میرساند.

بشقاب های چینی با حاشیه سورمه ای و مهر طلائی بر روی آن، سنجاق کراوات به همراه دکمه سردستی که نقش کاخ سفید بر روی آنست، کاپشن های ورزشی با تصویر اوباما و لیوان های کریستال با طرح هائی از واشنگتن در کنار تابلوهائی که نمایشگر مراسم سوگند ریاست جمهوری آمریکاست؛ یاد این مراسم تاریخی را – مراسم سوگند نخستین رئیس جمهوری سیاهپوست آمریکا را – بهمراه خود در درازای تاریخ خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG