لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۳

گزارش اجتماعی: راهکارهایی برای بازیافت زباله


مایک ری، خبرنگار صدای آمریکا، شیکاگو

شهرهای بزرگ در ایالات متحده کماکان برای یافتن شیوه هایی به منظور بازیافت زباله های خود با چالش مواجه اند.

علت این است که برنامه بازیافت زباله های آسمان خراش های مسکونی، برج های اداری و یا مسکونی با هم متفاوتند.

شهر شیکاگو برای حل این معضل به کنکاش محتوای زباله ها می پردازد.

در بخشی از شهر شیکاگو که تجهیزات انتقال زباله در آن مستقر شده، منطقه ای موقتی برای تخلیه زباله است.

کامیون های حمل زباله های خانگی آشغال ها را از سطح شهر جمع آوری و در این منطقه تخلیه می کنند.

انبوه زباله ها سپس بار دیگر با کامیون های بزرگتر به مناطق دور افتاده تری منتقل می شوند.

کریس مارتل که کارشناس و مهندس زباله جامد است می گوید: « بین این زباله ها انواع کاغذ ، پلاستیک، بطری و انواع مواد قابل بازیافت موجود است.»

اما بعید به نظر می رسد این زباله ها بازیافت شوند. این زباله ها به شرکت مشاوره ای « سی دی ام » محل دفن زباله که مارتل در آن کار می کند منتقل می شوند.

شهر شیکاگو با عقد قراردادی با این شرکت در تلاش است که توسط جستجو در زباله های شهروندان، بفهمد مردم چه موادی را دور می ریزند.

تعدادی از کارگران با سطل های بزرگ وکوچک زباله ها را جستجو می کنند. اسکات کدی که یکی از اعضای این گروه است و زباله های پلاستیکی را دسته بندی می کند، می گوید:« باز کردن نایلون های پلاستیکی زباله هیجان دارد. بطری های پلاستیکی در این کیسه ها بسیار زیاد است.»
این زباله ها در ۸۱ ظرف ویژه دسته بندی می شوند. هر یک از این ظرف ها حامل نوع ویژه ای از زباله های کاغذی، پلاستیکی، فلزی، مواد غذایی و دیگر انواع آن هستند.

هدف نهایی این تقسیم بندی دانستن این است که کدام نوع زباله نسبت به سایر انواع، در انبوه زباله های شهروندان شیکاگو یافت می شود.

سوزان ملک مک کنا، کمیسیونر بخش محیط زیست شیکاگو می گوید:« چالش اصلی طراحی برنامه بازیافت شهری مثل شیکاگو، تنوع جمعیت تولید کننده زباله، از شهروندان و ادارات گرفته تا رستوران ها ، زندان ها و تولید کنندگان قطعات یدکی اتومبیل است.»

طی ۲۰ سال گذشته شهر شیکاگو در تلاش بوده تا برنامه بازیافتی طراحی کند که برای همه کارا باشد.

ملک مک کنا می گوید :« این تحقیق پیرامون انواع زباله به شهر کمک خواهد کرد تا بهترین شیوه مدیریت زباله را برگزیند. برای برطرف کردن نیاز بازیافت زباله های شهر بزرگی مانند شیکاگو، برنامه های متعددی باید طراحی شوند.»

همزمان با تلاش برای یافتن راه حلی برای مشکل بازیافت، زباله های این شهر در گورستان زباله انباشته می شوند.

مارتل، کارشناس زباله می گوید :« امیدوارم میزان تولید زباله در شهر کاهش یابد. بیشتر مردم از درک حجم عظیم زباله ای که در سطح شهر پراکنده شده قاصرند. تا زمانیکه حجم عظیم این زباله ها از نزدیک دیده و حس نشود و پیامد های منفی آن بر عموم مردم آشکار نشود، تاثیر آن قابل درک نیست.»

شهر های بزرگ سراسر آمریکا ضرورت طراحی برنامه بازیافت را حس کرده اند و در پی یافتن راهکاری هستند.

XS
SM
MD
LG