لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

قرارگاه شورشیان ببرهای تامیل سقوط کرد


ريیس جمهوری سری لانکا می گوید سربازان دولتی برای نخستین بار در یک دهه، کنترل شهر «کیلینوچی» قرار گاه شورشیان ببرهای تامیل را در کنترل خود گرفته اند. ظرف چند ساعت پس از اعلام این خبر در روز جمعه، یک بمب گذار انتحاری که سوار موتور سیکلت بود، خود را در نزدیکی ستاد نیروی هوايی در مرکز کلمبو، پایتخت، منفجر کرد. سه عضو نیروی هوايی را کشت و حد اقل ۳۷ نفر را مجروح کرد.

ماهیندا راجاپاکسا، ريیس جمهوری، در یک نطق تلویزیونی تصرف قرارگاه شورشیبان را یک «پیروزی بی بدیل» توصیف کرد و از شورشیان خواست تسلیم شوند. تصرف « کیلینوچی» ضربه ای عمده بر شورشیان و جنگ ۲۵ ساله آنها برای تاسیس کشوری مستقل، وارد آورد. این شهر مرکز سیاسی و اداری آنها بود.

شورشیان هنوز در باره این رویداد اظهار نظر نکرده اند، اما یک سایت اینترنتی وابسته به آنها - تامیل نت - گفت، شورشیان قرار گاه خود را پیش از سقوط شهر به شمال سری لانکا منتقل کرده بودند.

تایید مستقل ادعاهای دو طرف ممکن نیست زیرا خبرنگاران از ورود به منطقه مناقشه ممنوع هستند. پس از اعلام خبر سقوط کیلینوچی، مردم در کلمبیا در خیابان ها به راه افتادند و به شادمانی پرداختند. مقامات می گویند سربازان خطوط دفاعی شهر را در دو نقطه در هم شکستند و در پی نبردی سنگین بر مناطق مهم آن مسلط شدند.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، ببرهای تامیل را «یکی از نابکارترین و بیرحم ترین سازمان های تروریستی» در ۲۰ سال گذشته نامبد، اما همچنین خواهان گفت و شنود مسالمت آمیز برای «حل مسايل مشروع تامیل ها» در سری لانکا شد.

سربازان کنترل کیلینوچی را در سال ۱۹۹۶ به دست گرفتند، اما شورشيان دو سال بعد بار دیگر بر آن مسلط شدند.

XS
SM
MD
LG