لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

شورای امنیت قطعنامه پیشنهادی لیبی در مورد آتش بس حماس و اسراییل را رد کرد


در جلسه فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد، لیبی به نمایندگی از ۲۲ عضو اتحادیه عرب، پیش نویس قطعنامه ای به منظور برقراری یک آتش بس فوری در نوار غزه را به آن شورا ارائه داد.

ایالات متحده بدلیل یک طرفه بودن و عدم توازن پیش نویس قطعنامه با آن مخالفت کرد. در این پیش نویس شرط توقف موشک پراکنی های گروه فلسطینی حماس به جنوب اسراییل که موجب حمله اسراییل به نوار غزه شد ذکر نشده بود.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در آغاز حملات موشکی ستیزه گران حماس و حملات شدید هوایی اسراییل به نوار غزه را محکوم کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: من پرتاب موشک و خمپاره از سوی حماس و سایر ستیزه گران فلسطینی و همچنین کاربرد بیش از اندازه نیرو توسط اسراییل را محکوم می کنم. دو طرف می باید قوانین بین المللی بشر دوستانه را مراعات کنند.

دبیر کل سازمان ملل از این که به درخواست شورای امنیت مبنی بر پایان دادن به بحران نوار غزه بی توجهی شده ابراز ناراحتی کرد و از دو طرف خواست به حملات خود خاتمه دهند.

ریاض منصور سفیر و ناظر دائمی فلسطینیان در سازمان ملل در این جلسه گفت:

این حملات را باید جدی گرفت آن را محکوم و از آن جلوگیری کرد. شورای امنیت و جامعه جهانی باید برای آن چاره اندیشی کنند. ریاض منصور افزود کشور های عرب شبانه روز تلاش خواهند کرد تا قطعنامه آتش بس در شورای امنیت پذیرفته شود.

گابریلا شالو سفیر اسراییل در سازمان ملل از تصمیم کشورش مبنی بر حمله به نوار غزه که بدنبال پرتاب بیش از ۳۰۰ موشک و خمپاره توسط حماس به جنوب اسراییل صورت گرفت دفاع کرد و گفت:پس از هفته ها ماه ها و سالها حمله تروریستی حماس و سایر گروه های تروریستی فلسطینی به شهروندان اسراییل، اسراییل چاره ای جز به اجرا درآوردن یک عملیات نظامی نداشت. اسراییل خود داری بسیاری را نشان داده ولی زمانی می رسد که هر دولتی باید از شهروندانش دفاع کند. خانم شالو تاکید کرد که قطعنامه آتش بس شورای امنیت باید توازن داشته باشد.

از آن جا که در حملات اخیر حماس و اسراییل ۳۹۰ نفر فلسطینی و فقط ۴ اسراییلی کشته شده اند بسیاری از کشور های عرب و بان کی مون اسراییل را به استفاده بیش از اندازه نیرو محکوم کرده اند ولی اسراییل می گوید این حملات هوایی که یکی از خونین ترین حملات دهه های اخیر در خاورمیانه بوده به منظور متوقف ساختن حملات موشکی حماس به اسراییل صورت گرفته است.

در جلسه فوق العاده دیشب شورای امنیت سازمان ملل پیش نویس قطعنامه به رای گیری گذاشته نشد.

XS
SM
MD
LG