لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

مقامات پاکستان: گذرگاه تنگه خیبر بزودی گشوده می شود


مقامات پاکستانی می گویند آنها بزودی مسیر اصلی حمل تدارکات برای نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان را دوباره باز خواهند کرد.

در اوایل هفته جاری، پاکستان به هجومی علیه ستیزه گران در منطقه دست زد، و حرکت کامیون های حامل تدارکات نظامی از تنگه خیبر را متوقف ساخت.

مدیر اداری منطقه روز پنجشنبه گفت مقامات امنیتی و نظامی تقریبا به تمام هدف های حمله رسیده اند و انتظار دارند گذرگاه کوهستانی، که دو کشور را به یکدیگر وصل می کند، ظرف چند روز آینده باز کنند.

نیروهای زمینی پاکستان، با پشتیبانی هلیکوپترهای توپدار، تانک و توپخانه هدف گیری قرار گاه های ستیزه گران را روز سه شنبه آغاز کردند، و به گفته مدیر اداری منطقه، بیش از ۳۰ مخفیگاه ستیزه گران را درهم کوبیدند و دست کم ۱۵ نفر را بازداشت کردند.

ستیزه گران در هفته های اخیر با هدف متوقف ساختن رسیدن تدارکات به سربازان خارجی در افغانستان، به سلسله حملاتی دست زده اند. آنها همچنین چندین انبار تدارکات در شمال غربی پاکستان را منهدم کردند.

در این میان، مقامات پاکستان می گویند در یک حمله موشکی مظنون آمریکا در شمال غربی کشور، حداقل سه تن کشته شدند.

به گفته آنها، دو یا سه موشک که از یک هواپیمای بدون سرنشین پرتاب شدند، امروز، پنجشنبه، به منطقه ای در وزیرستان جنوبی برخورد کردند.

پاکستان ایالات متحده را متهم کرده است که از این هواپیماها برای چندین حمله بر هدف های تروریستی مظنون در سال ۲۰۰۸ استفاده کرد. واشنگتن چنین حملاتی را هرگز تایید یا تکذیب نکرده است.

آمریکا نگران آن است که ستیزه گران مستقر در مناطق قبیله ای شمال غربی پاکستان، حملاتی را علیه سربازان افغان و خارجی در افغانستان تدارک می بینند.

XS
SM
MD
LG