لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۹

دولت بوش از اسراییل خواسته است از وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان فلسطینی پرهیز کند


واکنش های بین المللی به حمله اسراییل به غزه ادامه دارد.

کمیسیون اروپا خواسته است عملیات خصمانه در نوار غزه بی درنگ متوقف شود. کمیسیون، که شاخه اجرايی اتحادیه اروپا است، امروز، سه شنبه، در بیانیه ای در بروکسل گفت خصومت ها «تاثیر سنگینی بر مردم و شهروندان دارد.»

در بیانیه که چند ساعت پیش از جلسه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در پاریس برای بحث درباره بحران جاری صادر شد، گفته می شود کمیسیون می خواهد کمک های نوعدوستانه به غزه تحویل داده شود. در آنجا سیل تلفات بیمارستان ها را پر کرده است.

بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد ديروز از اسراییل و حماس درخواست کرد بی درنگ به خشونت پایان دهند. او همچنین از پاسخ بین المللی انتقاد کرد و گفت رهبران جهان برای تشویق طرفین به گفت و گو و یافتن راه حل دراز مدتی برای مناقشه، باید بیشتر تلاش کنند.

رسانه های بریتانیا امروز گزارش دادند تونی بلر نخست وزیر سابق قرار است هفته آینده به خاورمیانه برود. بلر، فرستاده بین المللی به منطقه، با مقامات اسراییلی و فلسطینی ملاقات خواهد کرد.

یک سخنگوی دولت بوش می گوید ایالات متحده نیز سعی دارد یک آتش بس با دوام را دوباره برقرار سازد و از اسراییل خواسته است از وارد آوردن تلفات به غیر نظامیان در غزه پرهیز کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ديروز از حماس به دلیل خودداری از ورود به گفت و گوهای وحدت با جناح فتح به رهبری محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی انتقاد کرد و گفت حماس باید اقتدار عباس را به عنوان رهبر مردم فلسطین قبول کند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان حماس را مسئول خشونت در غزه دانست و گفت این گروه باید پرتاب راکت به اسراییل را متوقف کند.

خشم ناشی از حمله اسراییل به غزه برپايی اعتراضاتی را در سراسر خاورمیانه موجب شده است. امروز ده ها معترض وارد کنسولگری مصر در شهر عدن در یمن شدند. آنها پیش از آنکه نیروهای امنیتی برسند، ساختمان را به هم ریختند و پرچم مصر را آتش زدند.

مصر به دلیل روابط نزدیک با اسراییل، از آغاز بحران هدف اعتراضات در سراسر جهان عرب قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG