لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۰

آمریکا خواهان برقراری آتش بسی با دوام در نوار غزه شد


مقامات آمریکايی خواهان آتش بسی با دوام برای پایان دادن به جنگ بین اسراییل و گروه فلسطینی حماس شده اند.

سخنگوی کاخ سفید امروز، سه شنبه، به خبرنگاران گفت پرزیدنت بوش با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی درباره خصومتهای جاری در غزه گفت و گو کرده است. او یادآور شد برای آنکه آتش بس کارگر شود، حماس باید به آن احترام بگذارد.

سخنگوی دولت اظهار داشت ایالات متحده سعی دارد یک آتش بس بادوام را دوباره برقرار سازد و از اسراییل خواسته است از وارد آوردن تلفات به غیر نظامیان در غزه پرهیز کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه نیز در کوشش برای برقرار آتش بس با چندین رهبر اسراییل و عرب تلفنی تماس گرفته است.

در این میان، رهبران شش کشور نفت خیز عرب حوزه خلیج فارس، به اجلاس دو روزه خود در امان پایان دادند و عملیات نظامی اسراییل در غزه را به شدت محکوم کردند.

آنها امروز بیانیه مشترکی صادر کردند که آنچه را «تجاوز» و «اقدامات غیر انسانی» اسراییل علیه فلسطینیان در غزه می نامند، محکوم می کند.

اما رهبران با پیشنهاد قطر برای تشکیل جلسه فوق العاده سران عرب موافقت نکردند. عربستان سعودی گفت چنین جلسه ای فقط به یک ژست بی معنا منجر خواهد شد.

در این میان، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در پاریس به گفت و گو نشسته اند. آنها درباره راه هایی که اتحادیه اروپا می تواند به سازمان ملل متحد در حل بحران کمک کند، بحث می کنند.

پیش از این جلسه، کمیسیون اروپا ،بازوی اجرايی اتحادیه اروپا، در بیانیه ای در بروکسل خواهان پایان گرفتن فوری خصومتها در نوار غزه شد.
رسانه های بریتانیا امروز گزارش دادند تونی بلر نخست وزیر سابق قرار است هفته آینده به خاورمیانه برود. بلر، فرستاده بین المللی به منطقه، با مقامات اسراییلی و فلسطینی ملاقات خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG