لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

انتظار می رود نتیجه انتخابات قوه مقننه در کشمیر تحت کنترل هند امروز اعلام شود


انتظار می رود نتیجه انتخابات قوه مقننه در کشمیر تحت کنترل هند امروز اعلام شود. در سریناگار بزرگترین شهر کشمیر رای های شمرده شده و دستگاههای الکترونیکی که در رای گیری مورد استفاده واقع شده بود، بازرسی شد. انتخابات پارلمان کشمیر که در ۷ مرحله انجام شد تقریبا ۶ هفته به طول کشید.

انتخابات پارلمان کشمیر تحت کنترل هند ۲۷ آبان آغاز شد. دولت هند برای جلوگیری از تکرار خشونت های انتخاباتی سال ۲۰۰۲ انتخابات اخیر را در مناطق و شهرهای مختلف کشمیر و در چندین مرحله به اجرا در آورد. تدبیر دیگر، اعزام هزاران مامور امنیتی به شهرهای انتخاباتی بود.

در همین حال تجزیه طلبان کشمیر این انتخابات را بایکوت و مردم را دعوت به تظاهرات کردند. آنان می گویند این انتخابات تسلط هند بر این ناحیه هیمالیا را افزون می سازد.

با وجود این مراحل اولیه انتخابات به رغم چند تظاهرات پراکنده بر ضد دولت هند به آرامی و بدون خشونت انجام شد و تعداد کسانی که به پای صندوق های رای رفتند بیش از انتظار بود.

ولی در سریناگار بزرگترین شهر کشمیر تحت کنترل هند که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند مقامات دولتی برای جلوگیری از تظاهرات گردهمایی بیش از ۵ نفر را ممنوع و نیروهای هند چندین محله و خیابان را مسدود کردند که منجر به کاهش شمار رای دهندگان شد.

در حالی که کشمیر بین دو رقیب دیرینه، پاکستان و هند تقسیم شده است و هر دو کشور ادعا می کنند کشمیر به آنان تعلق دارد، اکثریت ساکنان کشمیر تحت کنترل هند طرفدار استقلال و یا ادغام کشمیر با پاکستان هستند و تمایلات ضد هند در آن منطقه بسیار قوی است.

ستیزه گران جدایی طلب از سال ۱۹۸۹ برای پایان دادن به حکمفرمایی هند در کشمیر مبارزه می کنند.

در برخوردهای جدایی طلبان کشمیر هند با نیروهای دولتی، تا کنون ۶۸ هزار نفر که بیشتر غیر نظامی بودند کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG