لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

گزارش: تغییر در سیاست خارجی آمریکا پس از حمله های تروریستی در بمبئی


گفته می شود ريیس جمهوری منتخب آمریکا که روز بیستم ماه ژانویه آینده پس از ادای سوگند کار خود را رسما شروع می کند، تمرکز خود را در سیاست خارجی از عراق بر بخش آسیای جنوبی قرار خواهد داد.

یک کارشناس ارشد مسايل امنیتی در «مرکز پیشرفت آمریکا» می گوید دولت ريیس جمهوری منتخب آمریکا در واشنگتن می خواهد سیاست خارجی خود را بیشتر بر آسیای جنوبی متمرکز کند. در حالی که تمرکز سیاست خارجی دولت پرزیدنت بوش در چند سال گذشته بر مساله عراق بوده است.

این تمرکز در حد امکان بر بهبودی روابط بین هند و پاکستان خواهد بود. مساله ای که چندان مورد علاقه مردم هند نیست. آقای اوباما پیش از این درباره ضرورت بالقوه نقش آمریکا، حتی اگر در معیاری اندک، در حل مشکل کشمیر صحبت کرده است هر چند که این نظر آن چیزی نیست که دولت هند خواهان آن است.

مساله توجه بیشتر به آسیای جنوبی پس از حمله های تروریستی اواخر ماه نوامبر در بمبئی مطرح شد، حمله هايی که باعث ایجاد تنش در روابط هند و پاکستان، دو کشور مهم آسیای جنوبی شده است.

هند حمله های تروریستی را به پاکستان ارتباط داده، در حالی که پاکستان چنین اتهامی را رد کرده است. پس از حمله های تروریستی بمبئی، دولت های آمریکا و هند برای از بین بردن مراکز آموزشی گروه های شبه نظامی که گفته می شود در پاکستان وجود دارد، بر آن دولت فشار آورده اند. خانم «وید هامس» کارشناس ارشد مسايل امنیت ملی در مرکز پیشرفت آمریکا می گوید هنوز مشکل است که بتوان گفت رهبری پاکستان برای اجرای چنین امری، امر از بین بردن مراکز آموزشی شبه نظامی ها، تا چه مرحله پیش رفته است.

رهبری پاکستان هنوز برای تعقیب گروه های شبه نظامی در کشمیر تصمیم قاطعی نگرفته است و این چیزی است که پاکستان باید آن را عملی کند. اما بهر حال باید صبر کرد و دید که چه خواهد شد.

با این همه رهبری پاکستان می گوید هنوز مدارک مستندی درباره اینکه حمله های تروریستی بمبئی به پاکستان مربوط بوده، دریافت نکرده است.
بنا بر باور این کارشناس ارشد مسايل امنیتی یکی از دلایل عمده این که پاکستان پناهگاه گروه های شبه نظامی شده، بی اعتمادی عمیق بین پاکستان و هند است.

ارتش پاکستان و رهبری غیر نظامی آن کشور، به طور روز افزونی با تهدیدهای گروه های شبه نظامی روبرو هستند، گروه هايی که گفته می شود بسیاری از آنان طالبان پاکستان هستند.

گفته می شود که دولت آینده آمریکا خواهان شفافیت بیشتری از پاکستان خواهد شد، شفافیت درباره میلیاردها دلاری که آمریکا تا به حال به پاکستان کمک کرده است.

آمریکا، هند و بریتانیا لشکر طیبیه و سایر گروه های وابسته را مسوول حمله های تروریستی بمبئی دانسته و می گویند پاکستان باید برای بیرون راندن گروه های شبه نظامی از خاک خود بیشتر تلاش کند.

XS
SM
MD
LG