لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

آمریکا سرمایه های یک شرکت وابسته به ایران را مسدود می کند


وزارت خزانه داری آمریکا یک شرکت در نیویورک را سازمان پوششی برای یک بانک ایرانی که به گفته واشنگتن به گسترش تسلیحات کشتار جمعی کمک می کند، اعلام کرده است.

وزارت خزانه داری روز چهارشنبه گفت سرمایه های شرکت «آسا» در آمریکا را، که یک برج ۳۶ طبقه در خیایان پنجم در شهر نیویورک را اداره می کند، و شرکت مادر آن، «آسا با مسئولیت محدود»، واقع در «چنل آیلندز» را مسدود می کند. این دستور همچنین آمریکايیان را از هر معامله ای با آنها ممنوع می سازد.

ایالات متحده شرکت ها را متهم می کند که پوششی برای بانک ملی ايران هستند و در اقدامی که معاون وزارت خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی آن را «نمونه دیگری از دو دوزه بازی ایران» نامید، از آمریکا پول به ایران منتقل می کنند. وزارت خزانه داری می گوید بانک ملی یک «گسترش دهنده شناخته شده» تسلیحات است.

استیوارت له وی در بیانیه ای گفت: «ترکیب خطرناک گسترش تسلیحات و فریب موجب شده است ایالات متحده، اتحادیه اروپا و استرالیا علیه بانک ملی اقدام کنند و سازمان ملل متحد به موسسات بازرگانی توصیه کرده است در معامله با بانکهای ایران مراقب باشند.»

وکیل دولت آمریکا در ناحیه جنوب نیویورک، از کارهای تحقیقاتی اف بی آی، پلیس شهر نیویورک، و اداره مالیات بر درآمد قدردانی کرد.

وزارت دادگستری آمریکا نیز جداگانه گفت اقدام قانونی برای ضبط سرمایه های شرکت آسا در نیویورک را دنبال می کند. یک سهم ۴۰ درصدی در یک برج اداری ۳۶ طبقه در خیابان پنجم در منهتن نیویورک، از آن جمله است.

XS
SM
MD
LG