لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

گزارش هنری: شخصیت خیالی شرک در تئاتر موزیکال برادوی


این هفته تئاتر موزیکال شرک در برادوی در شهر نیویورک گشایش یافت. این نخستین محصول سینمایی شرکت معروف دریم ورکز متعلق به استیون اسپیلبرگ است که از شکل سینمایی به صورت یک تئاتر موزیکال درآمده است.

ترانه های این تئاتر موزیکال را برنده جایزه پولیتزر ادبی، دیوید لیندزی ابیر، نوشته است و موسیقی آن نیز از آثار جنین تسوری است که پیش از این موسیقی نمایش های موزیکال دیگری چون کارولین یا چنج را برای برادوی ساخته است.

تئاتر موزیکال شرک، در واقع دنباله گر فیلمی است به همین نام که در سال ۲۰۰۱ ساخته شد و برداشت آزادی بود از روی کتابی به قلم ویلیام استیگ.

ستاره این موزیکال تازه که نقش شخصیت اصلی شرک را بازی می کند برایان دارسی جیمز است و ساتون فاستر هم در نقش پرنسس فیونا در این نمایش ایفای نقش می کند.

با این وجود منتقدینی که از نوع سرگرم سازی به شیوه « والت دیسنی»، و هنر برای سرگرمی که از ویژ گیهای سینمای هالیوود می باشد، در مرکز تئاتر آمریکا یعنی برادوی خوشحال نیستند و معتقدند این اثر جایگاه ثابتی در صحنه برادوی نخواهد داشت.

بن برانتلی منتقد تئاتر روزنامه نیویورک تایمز نوشته است: «نمایش موزیکال شرک زیاد هم بد نیست. شاید بتوان گفت از بسیاری دیگر از نمایش هایی که در سال های اخیر صحنه تئاتر برادوی را تبدیل به یکی از شعبه های پارک های تفریحی کودکان کرده است یک سر و گردن بالاتر است . با اینحال تئاتر شرک شبیه به رژه بزرگ سالیانه روز شکرگزاری است به اضافه یک راوی که داستان رژه را برای تماشاگر تعریف می کند.»

مایکل کوچوارا از آسوشیتد پرس نیز در مورد این نمایش موزیکال تازه نوشته است: « کمپانی دریم ورکز همه تلاش خود را کرده است که ما با تماشای این نمایش سرگرم شویم و از آن لذت ببریم. بخش عظیمی از نمایش موفق بوده است که اعتبار آن را باید بیش از هرچیز به بازیگران چهار نقش اصلی نمایش داد.»

منتقدین شیکاگو تریبیون نیز نقد های مشابه ای نوشته اند؛ این که حالت سرد و گرم نمایش و پروداکشن نتوانسته است به صورتی کامل و کافی تماشاگر را به خود جذب کند.

پیتر مارکز از روزنامه واشنگتن پست نیز نمایش موزیکال شرک را « غیرواقعی، ناملموس و مایوس کننده » خوانده است .

این نشان دهنده این است که منتقدین و طرفداران تئاترهای برادوی به شیوه سنتی آن هنوز آمادگی همبخشی و همکاری با نوع تازه ای از تئاتر برای سرگرمی به سبک هالیوودی را ندارند.

XS
SM
MD
LG