لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

گزارش سیاسی: موفقیت آزمایش طرح دفاع موشکی ایالات متحده   


ال پسین، خبرنگار صدای آمریکا، پنتاگون

پنتاگون اعلام کرده آزمایش طرح دفاع موشکی نیروهای ایالات متحده بر فراز اقیانوس آرام با موفقیت انجام شده است و قابلیت های نظامی نیروی زمینی را که آمریکا در صدد است در لهستان و جمهوری چک مستقر کند به منصه ظهور گذاشته است.

پنتاگون ادعا می کند این آزمایش با موفقیت انجام شده که بخش اصلی این آزمایش آن گونه که برنامه ریزی شده بود، اجرا نشد.

مقامات پنتاگون اعلام کرده اند یک موشک پرتاب شده از کالیفرنیا با یکی از اهدافی که ۲۹ دقیقه پیش از آن از آلاسکا شلیک شده بود، برخورد کرده است.

بنا به گفته پنتاگون این آزمایش توانایی اجرای عملیات همزمان دوربرد چهار سیستم راداری را نمایش داد که در آن واحد می تواند موشکی را که در ارتفاع ۲۰۰ کیلومتری و در ارتفاع ۱۳۰۰کیلومتری و با سرعت ۱۰ کیلومتر در ثانیه حرکت می کند را مورد هدف قرار دهد.

اما ماموریت موشک مورد هدف این آزمایش که یک یادگار چهل ساله دوران جنگ سرد بود، با شکست روبرو شد.

بنا بود این موشک فرق بین کلاهک موشکی واقعی را از هدف غیر واقعی تشخیص دهد، اما در نهایت نتوانست چنین تمایزی را قائل شود.

در عین حال پاتریک اورایلی، رییس جدید آژانس دفاع موشکی وزارت دفاع آمریکا می گوید: « نتایج این طرح آزمایشی ارزشمند است و در مجموع نسبت به چگونگی تکمیل این عملیات بسیار خشنودم چرا که کلید حفاظت دفاعی ما و کارآیی موثر این سیستم این است که بتوان همه این سنسورها را به طور همزمان ردیابی کرد و این سیستم کاملا" توانایی تمایز بین یک یا چند شی و یا حتی تعدادی از آن ها را خواهد داشت. این ابزار ردیاب به یک منطقه کاملا" مشخص در فضا شلیک شده بود و این امر اطمینان و اعتماد به نفس بسیار زیادی در مورد توانایی این سیستم در ما ایجاد می کند. »

ژنرال اورایلی می گوید آزمایش های آینده از هدف موشکی جدیدی استفاده خواهد کرد که باید اهدافی که از آن ها اقدامات تقابلی نام برده می شود را مورد حمله قرار دهد.

وی در عین حال اذعان می کند: « موشک های بسیاری از کشور ها که به طور محتمل مرزهای ایالات متحده و یا متحدان آن را در معرض خطر قرار می دهند هنوز به فن آوری اقدامات تقابلی دست نیافته اند. اما کشورهایی همچون کره شمالی و ایران در تلاشند تا به این فن آوری دست یابند. گرچه این آزمایش بر فراز اقیانوس آرام انجام شد، اما جنبه های واقعی عملیاتی داشت و از مقیاس های زمین شناسی مشابهی نسبت به پرتاب موشک از کره شمالی به ایالات متحده برخوردار بوده است.»

وی خاطر نشان می کند سناریو مشابهی در مورد پرتاب موشک از فاصله ای در حدود سه هزار کیلومتر در هر نقطه جهان نیز صدق می کند.

ژنرال می گوید سیستمی که در برنامه آزمایشی طرح دفاع موشکی مورد استفاده قرار گرفته بسیار مشابه برنامه آزمایشی است که برای پرتاب موشک بین لهستان و جمهوری چک طراحی شده بود.

روسیه با استقرار طرح سیستم رادار در لهستان و تاسیس مقر سیستم ضد موشکی در جمهوری چک به شدت مخالف است.

اما مقامت ایالات متحده ، لهستان و جمهوری چک بر این باورند این سیستم ماهیت کاملا" دفاعی دارد و صرفا" بر خطر حمله موشکی از جانب ایران متمرکز شده و هیچ تهدیدی را متوجه روسیه نخواهد کرد.

منتقدان این طرح بر این باورند طرح دفاع موشکی ۱۰۰ میلیارد دلاری ایالات متحده بسیار پر هزینه است و هنوز موثر بودن آن ثابت نشده است.

اما مقامات آمریکا معتقدند این آزمایش هشتمین آزمایش موفق بوده که از سال ۱۹۹۹ تاکنون انجام شده و بخشی از سیستم زمینی این طرح محسوب می شود

XS
SM
MD
LG