لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

گزارش سیاسی: نارضایتی فزاینده سازمان ملل در قبال عملکرد دولت نظامی برمه  


مارگارت بشیر، خبرنگار صدای آمریکا، سازمان ملل

دیدار مجدد دبیر کل سازمان ملل از برمه منوط به بهبود عملکرد دولت نظامی برمه خواهد بود.

بن کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به عملکرد دولت نظامی در برمه ابراز نارضایتی فزاینده کرده و بار دیگر از دولتمردان این کشور خواسته است تا همه زندانیان سیاسی را آزاد کند و گفتگوی موثر با احزاب مخالف را آغاز نماید.

دبیر کل سازمان ملل هفته گذشته با نمایندگان کشورهای مختلف از جمله دوستان خود در گروه میانمار دیدار کرد.

بن کی مون از جانب خود و دیگر اعضای این گروه، نسبت به تلاش هایی که هنوز وضعیت را نسبت به آخرین دیدار در سپتامبر گذشته هنوز نتیجه بخش نبوده اند، ابراز نارضایتی فزاینده کرده است.

میانمار رسما" اعلام کرده همکاری با سازمان ملل نقطه عطف سیاست خارجی دولت است.

آقای کی مون تاکید کرده است وی و دیگر اعضای این گروه از اتخاذ چنین سیاستی استقبال می کنند و چشم انتظار تداوم همکاری با دولت میانمار هستند و کماکان از دولتمردان این کشور انتظار دارند تا به تعهدات خود عمل کنند.

دیدار این گروه چند روز پس از ارسال نامه مشترک ۱۱۲ روسای جمهوری و نخست وزیران پیشین کشورهای محتلف جهان به دبیر کل سازمان ملل برگزار شد که در این نامه مصرانه از دبیر کل سازمان ملل خواسته شده تا به برمه سفر کرده و خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی تا پایان سال جاری میلادی شود.

نهادهای مدافع حقوق بشر می گویند بیش از دو هزار زندانی عقیدتی در زندان های برمه در بازداشت به سر می برند.

دبیر کل سازمان ملل پس از پایان جلسه غیر علنی به خبرنگاران گفت علیرغم آمادگی برای بازگشت به برمه و تداوم گفتگوهای خود با رهبران این کشور پیرامون مسائل سیاسی و بشر دوستانه ، زمان این سفر باید به هنگام باشد.
وی گفت: « هم اکنون ، شرایط مناسب برای سفر من به برمه مهیا نیست. اما من متعهد و آماده ام تا هر زمانی که انتظارات موجود برای یک دیدار موثر و نتیجه بخش فراهم باشد به برمه سفر کنم. »

در ماه مه گذشته، آقای کی مون پس از وقوع گردباد نرگس و ویرانی های ناشی از آن در برمه، با رهبران باند پایه این کشور دیدار کرد.

ابراهیم قمبری، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل از سال گذشته تاکنون چهار بار به برمه سفر کرده است. آخرین سفر وی به دلیل نتیجه بخش نبودن مورد انتقادهای گسترده قرار گرفت.

دبیر کل سازمان ملل، از همه کشورهایی که بر دولت برمه نفوذ دارند خواسته است تا با اعمال فشار، مصرانه از دولتمردان این کشور بخواهند تا به تعهدات خود عمل کنند.

XS
SM
MD
LG