لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

اعتراض شورشیان در یونان نسبت به قتل يک نوجوان توسط نيروهای پليس


امروز یکشنبه برای دومين روز متوالی، چندين شهر يونان دستخوش تظاهرات اعتراض آميز نسبت به قتل يک نوجوان يونانی توسط نيروهای پليس بود. اين شورشها از شب گذشته و بلافاصله پس از تيراندازی نيروهای پليس در ناحيه اِکسارچيای آتن آغاز شده است.

مرکز آتن، پايتخت يونان، از شنبه شب گذشته تا کنون صحنه درگيری ميان صدها تن از تظاهرکنندگان معترض به قتل يک نوجوان شانزده ساله با نيروهای پليس بوده است.

به گفته افراد حاضر در محل درگيری، مأموران پليس در ساعت ۹شب گذشته به وقت محلی به سوی گروهی از جوانان که به اتومبيل گشت پليس حمله ور شده بودند شلیک کردند. گرچه نقل قولهای متناقضی در مورد علت واقعی تيراندازی پليس وجود دارد، اما نکته مشترک همه آنها اين است که نوجوان مقتول سه مرتبه هدف تيراندازی افراد پليس قرار گرفته است.

چند ساعت پس از وقوع اين تيراندازی، پليس آتن با انتشار بيانيه ای اعلام کرد که يک گروه سی نفره از جوانان در محله اکسارچيا، با سنگ به خودرو گشت پليس و دو سرنشين آن حمله ور شده اند. طبق اين بيانيه، دو مأمور پليس بلافاصله جهت مقابله با جوانان از اتومبيل خارج شدند، و برای ممانعت از ادامه حمله مجبور به تيراندازی شدند، که در اين ميان نوجوان مذکور به شدت مجروح گشت. بنابر گزارش تلويزيون دولتی يونان، اين نوجوان در راه انتقال به بيمارستان جان خود را از دست داد.

پليس يونان امروز اعلام کرد، دو مأمور پليس و فرمانده اداره پليس ناحيه اکسارچيا تا پايان تحقيقات مربوط به اين حادثه موقتا از خدمت معاف شده اند. اما اندکی پس از انتشار اين خبر، صدها نفر از جوانان ناحيه اکسارچيا به خيابانها ريختند، و با سنگ و کوکتل مولوتوف، به خودروهای پليس حمله ور شدند. برخی از رستورانهای محله توسط پليس تعطيل شدند و چندين خيابان منتهی به محل تظاهرات توسط پليس مسدود شده است. پس از گذشت چند ساعت از شروع درگيريها به نظر می رسيد با به هم ريختن انسجام تظاهرکنندگان ناآراميها تا حدودی فروکش کرده باشد. گفته می شود در جريان اين درگيريها حداقل يک نوجوان توسط پليس دستگير شده است اما هيچگونه گزارشی در زمينه تلفات احتمالی پليس يا تظاهر کنندگان به دست نرسيده است.

اما از نيمه شب گذشته نا آراميها با شدت بيشتری از سر گرفته شده است. برخی از تظاهرکنندگان در مرکز شهر دست به راهپيمايی زدند و برخی ديگر در برابر دانشگاه پلی تکنيک آتن با نيروهای پليس درگير شدند. اين بار پليس ضد شورش يونان با توسل به گاز اشک آور قوی وارده مداخله شد.

بنابر گزارشهای رسيده تا کنون بخشهای زيادی از محله های مسکونی آتن در نتيجه اين درگيريها دچار خسارات مالی فراوانی شده اند، و چندين فروشگاه يا طعمه حريق گشته و يا ويترينهای آنها خرد شده است.

در همين حال، پروکوپيس پاولوپولوس، وزير کشور يونان ضمن ابراز تأسف نسبت به بروز اين حادثه، از سمت خود استعفا داد که با مخالفت نخست وزير آن کشور مواجه شد.

XS
SM
MD
LG