لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

گزارش اجتماعی: برگزاری جشن پاییزی ماه در محله چینی های سانفرانسیسکو


محله چینی های سانفراسیسکو ، قدیمی ترین محله چینی ها در آمریکای شمالی است که در سال ۱٨۵۰میلادی بنا شد. این محله همزمان با موج گسترده مهاجرت چینی ها به آمریکا و ورود آنها به شهر سانفراسیسکو شکل گرفت. دراواسط قرن هجدهم میلادی و همزمان با گسترش شهرنشینی در غرب آمریکا ، هزاران کارگر ارزان قیمت چینی روانه سرزمین آرزوهای بزرگ شدند و با گذراز اقیانوس آرام به سانفراسیسکو آمدند. این کارگران با فعالیت در بخشهای مختلفی چون بنادر ، راه آهن و معادن، نقش مهمی در توسعه و پیشرفت کشور داشتند.

با گذشت سالهای طولانی ، این محله که در قلب شهر سانفراسیسکو قرار دارد گسترش یافت و امروزه به بزرگترین محله چینی های جهان بدل شده است. بر اساس آمار موجود ، بیش از ۵۰۰هزار نفر ساکن این محله هستند و اکثر آنها را مهاجرین چینی تشکیل می دهند. ٦۰۰مغازه ، مرکز تجاری ، اداری ، رستوران و هتل ، باعث رونق اقتصادی این محله شده و روزانه هزاران نفر را به سوی خود جلب می کند.

جشن پاییزی ماه ، دومین جشن ملی و باستانی چینی ها است که هر سال با شور و حرارت بسیاری برگزار می شود. این جشن در دوران پادشاهی باستان آن کشور رواج یافت و قدمتی 3 هزار ساله دارد. کشاورزان چینی ، پاییز هر سال و پس از برداشت محصول ، به رقص و پایکوبی می پرداختند و شکرگزار نعمتهای بیکرانی بودند که نصیب آنها می شد. با گذشت هزاره ها ، این جشن به نمادی از فرهنگ ملی چین بدل شده و از ارزش و اعتبار بسیاری برخوردار است. در این روز خانواده های چینی دور هم جمع می شوند و این آیین کهن و سنت باستانی را جشن می گیرند.

به همین مناسبت هر سال در محله چینی های سانفرانسیسکو مراسم با شکوهی برگزار می شود و چینی های سانفراسیسکو و مناطق اطراف در آن شرکت می کنند. شهرداری و پلیس سانفراسیسکو با برنامه ریزی منظم و اتخاذ تدابیر ویژه ، خیابانهای اطراف این محله را در اختیار چینی ها قرار می دهند و در اجرای با شکوهتر این برنامه فرهنگی مشارکت می کنند. غرفه های گوناگونی که در طول و عرض خیابان اصلی قرار دارد ، به عرضه انواع خوراک ، نوشیدنی و تنقلات چینی می پردازند و کالاهای هنری و فرهنگی فراوانی را ارائه می دهند.

در این میان حضور نوازندگان پیر و جوان در این مراسم هم جلب توجه می کند. این هنرمندان با اجرای تصنیف ها و قطعات کلاسیک و مدرن چینی ، لحظات دلپذیری را برای رهگذران پدید می آورند.

یکی از برنامه های محبوب این جشن ، انتخاب دختر شایسته محله است. هیأت داوران با بررسی خصوصیات و ویژگیهای دخترانی که در این رقابت شرکت می کنند ، هرسال دختر شایسته را در جریان برگزاری جشن پاییزی ماه برگزیده و تاج افتخار را بر سر او می گذراند. دخترانی که به مرحله پایانی این رقابت راه می یابند، با گردش در کوچه و خیابانها ، با خبرنگاران و گزارشگران دیدار کرده و با دوستداران خود گفتگو می کنند. انتخاب دختر شایسته ، با شور و هیجان بسیاری همراه است و بازتاب گسترده ای در نشریات و رسانه های محلی دارد.

جوانان بسیاری هم که در آمریکا متولد شده اند در این جشن حضور دارند و در برگزاری آن مشارکت دارند. لو وی دختر دانشجویی است که در بخش انتظامات فعالیت می کند ، او در سانفراسیسکو به دنیا آمده و خود را یک آمریکایی چینی تبار می داند. لو وی به فرنگ چین عشق می ورزد و جشن پاییزی ماه را یکی از ارزشمندترین سنتهای سرزمین مادری اش توصیف می کند. در این میان گروههای مختلفی هم برای جلب مشارکت مردم در انتخابات محلی ،ایالتی و فدرال فعالیت می کنند تا آرای بیشتری را برای نامزد و یا حزب متبوع خویش کسب کنند. استلا فی دانشجوی جوان ویتنامی است که از اهمیت حضور اقلیتهای ساکن آمریکا در عرصه سیاست سخن می گوید. او باور دارد که آمریکاییان آسیایی تبار می توانند نقش مهمی در ساختار سیاسی کشور داشته باشند و با حضور گسترده خود در انتخابات ، بخشی از فرآیند دموکراسی کشورشان باشند. جشن پاییزی ماه از سوی شهرداری سانفراسیسکو بعنوان یکی ازروزهای رسمی آن شهر ، جشن گرفته می شود.


XS
SM
MD
LG