لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

مونموهان سينگ: حمله کنندگان در خارج از کشور استقرار دارند


نخست وزير هندوستان، مانموهان سينگ، طی سخنرانی ای که روز پنجشنبه برای هم ميهنانش ايراد کرد گفت مسولان حمله هماهنگی شده به مومبای، مرکز مالی کشور که پيش تر به نام بمبئی خوانده می شد، به احتمال زياد در خارج از کشور مستقر هستند.

آقای سينگ اين سخنان را يک روز پس از آن ابراز داشت که مردان مسلحی به ده نقطه از شهر حمله ور شده بيش از يکصد نفر را کشتند و سيصد نفر را زخمی کردند.

همزمان با سخنرانی آقای سينگ، نيروهای امنيتی هند در تلاش برای آزاد کردن گروگان های باقی مانده و دستگيری ساير گروگان گيران به جستجو در دو هتل مجلل قصر تاج محل The Taj Mahal Palace و اوبروی ترايدنت Oberoi-Trident پرداختند. از اين دو هتل صدای انفجار و شليک گلوله شنيده شده بود. بر اثر صدمات جدی وارده به بنای تاريخی قصر تاج محل، آتش سوزی ديگری نيز در آن هتل روی داد.

ماموران پليس همچنين سرگرم پايان دادن به تجمعی در يک ساختمان بودند که می شود متعلق به يک گروه کليمی بنام «خانه چاباد» است.

شب چهارشنبه، گروه هايی از افراد مسلح به مسلسل و نارنجک به چندين منطقه مورد تردد توريست های خارجی و بازرگانان و افراد ديگر، که شامل هتل ها و ايستگاه های قطار می شد، حمله بردند.

به گفته شاهدان عينی افراد مسلح دنبال شهروندان بريتانيايی و آمريکايی می گشتند.

بنا به گزارش رسانه های محلی يک گروه شبه نظامی قبلا ناشناخته ای به نام «مجاهدين دکن» مسوليت اين حملات را بر عهده گرفته است. در ادبيات گروه های تروريستی عنوان «مجاهدين» معمولا به افراط گرايان اسلامی و اسلام گرايان افراطی نسبت داده می شود.

در گذشته شبه نظاميان اسلام گرا در بمب گذاری ها مقصر شناخته می شدند.

از جمله کشته شدگان حملات ديشب در مومبای رئيس واحد ضد ترور، حمت کارکاره، و يازده تن مامومر پليس بودند.

به گفته پليس دستکم چهار فرد مسلح نيز در اين حملات کشته و نه تن ديگر از ايشان دستگير شدند، اما معلوم نيست اين کشته ها و دستگيری ها در کجا صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG