لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

محمود عباس احتمالا خواستار انتخابات فلسطينيان خواهد شد


رئيس تشکيلات خودمختار فلسطينی، محمود عباس، می گويد در صورت به انجام نرسيدن يک توافق آشتی جويانه بين سازمان الفتح و رقيب آن، حماس، به احتمال زياد خواستار انتخابات پيش ار موعود خواهد شد.

عباس گفت اگر گفتگوها به نتيجه نرسد وی در اوايل سال آتی مسيحی خواستار انتخابات خواهد شد.

رهبر فلسطينی اين اظهارات را امروز (يکشنبه) در نشست سازمان آزاديبخش فلسطين در رام الله مطرح کرد.

ديروز عباس از رئيس جمهوری منتخب آمريکا، باراک اوباما، خواست از طرح صلح اعراب که در ازای عقب نشينی از سرزمين های اشغالی اسرائيل را به رسميت می شناسد پشتيبانی کند.

طرح صلح اعراب برای نخستين بار در سال ۲۰۰۲ ميلادی توسط ده ها کشور عربی که فعلا هيچگونه رابطه ای با اسرائيل ندارند پيشنهاد شد. هماکنون مصر و اردن تنها کشورهای عربی هستند که اسرائيل را به رسميت می شناسند.

محمود عباس گفت در اين طرح اسرائيل خواهد توانست، بجای ادامه حيات در «جزيره صلح»، در «دريايی از صلح» با اعراب به زندگی ادامه دهد. وی اين سخنان را ديروز طی شرکت در کنفرانسی در شهر نابلس واقع در کرانه باختری ابراز کرد.

سازمان وابسته به محمود عباس اخيرا به منظور تبليغ برای طرح صلح اعراب به درج آگهی هايی در روزنامه های عبری زبان مبادرت ورزيد. وزير امور خارجه اسرائيل، تسيپی ليونی، از اين طرح به عنوان يک گام مثبت نام برد، اما گفت در آن نياز به تغييراتی درباره وضعيت اورشليم و سرنوشت پناهندگان فلسطينی هست.

در تحولاتی ديگر، وزير امور خارجه روسيه، سرگئی لاوروف، گفت اعضای گروه بين المللی چهارگانه خاورميانه (ايالات متحده آمريکا، روسيه، سازمان ملل و اتحاديه اروپا) ممکن است پيش از پايان سال جاری ميلادی درباره فرآيند صلح به گفتگو بنشينند. وی اين اظهارات را ديروز پس از ملاقات با وزير امور خارجه آمريکا، کاندوليزا رايس، در حاشيه کنفرانس شورای همکاری اقتصادی آسیا – پاسیفیک در پرو بيان داشت.

XS
SM
MD
LG