لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

نظرات متفاوت در ايران به موافقتنامه امنيتی آمريکا و عراق و واکنش ها در مطبوعات جهان* نظرهای متفاوت در ايران راجع به موافقتنامه امنيتی آمريکا وعراق

نيويورک تايمز زير عنوان"توافق آمريکا وعراق درايران با نظرهائی متفاوت روبروست" می نويسد سياستمداران و روزنامه های محافظه کار در ايران با ابراز مخالفت به موافقتنامه جديد امنيتی عراق و آمريکا از پارلمان عراق خواسته اند آن را رد کند. اما اين نظری متفق ويکپارچه نيست. دست کم يک چهره سرشناس که مقامی ارشد در دستگاه قضائی است ميگويد مذاکره کنندگان عراقی خوب عمل کرده اند.

نيويورک تايمزبا اين يادآوری که دولت ايران هنوز واکنشی رسمی نشان نداده است، و پارلمان عراق قراراست دوشنبه آينده رای بدهد، می نويسد انتقادی ترين نظر را علی لاريجانی رئيس مجلس ابراز کرد که گفت آمريکا ميخواست عراق را به يکی ازايالت های خود مبدل کند.

نيويورک تايمز می نويسد، دو روزنامه اصلی محافظه کار، يکی کيهان و ديگری جمهوری اسلامی، در مقاله هائی مشابه موافقتنامه را تقبيح کردند و گفتند هدف آن استثمارعراق است.

نيويورک تايمز می نويسد مثبت ترين ارزيابی را آيت الله محمود شاهرودی رئيس قوه قضائيه ابراز کرده است که روزنامه ها در ايران ا ز قول او نوشتند دولت عراق خوب عمل کرده است.

* مخالفت حزب کوچک شيعه عراقی فضيلت با موافقتنامه امنيتی

واشنگتن تايمز زيرعنوان"حزب کوچک عراقی ميگويد از معاهده آمريکا جانبداری نميکند" می نويسد يک حزب کوچک شيعه روز چهارشنبه گفت معاهده امنيتی آمريکا و عراق، که اجازه ميدهد نيروهای آمريکائی سه سال ديگر در عراق بمانند، ناقض حاکميت عراق است و عهد کرد که در پارلمان عليه آن رای بدهد.

واشنگتن تايمزبا اين پيش بينی که حتی بدون حمايت پانزده قانونگذارحزب فضيلت نيزاين موافقتنامه احتمالا روز بيست و چهارم نوامبردر رای گيری پارلمان دويست و پنجاه عضوی عراق به تصويب می رسد می نويسد احزاب سياسی تشکيل دهنده ائتلاف حاکم نوری المالکی نخست وزير عراق در قوه مقننه مسلط اند.

* ايران آنچه می توانست برای مخالفت انجام داد

گلف تايمز روزنامه انگليسی زبان قطر زير عنوان"نظرات متفاوت آمريکا و عراق راجع به مداخله ايران در موافقتنامه امنيتی" می نويسد موافتنامه پس از ماهها بحث و جدل سرانجام مورد قبول تمامی احزاب عمده سياسی نماينده اکثريت شيعه و جوامع سنی و کرد عراق قرار گرفت، ولی دو مقام آمريکائی درگير در مذاکرات منجربه اين توافق تاکيد کردند که ايران شيعه برای فشار به رهبران عراقی در رد موافقتنامه آنچه در توان داشت انجام داد.

گلف تايمزمی نويسد اما علی دباغ سخنگوی دولت عراق ميگويد احساس می کند ايرانی ها به اين موافقتنامه کمتر حمله ميکنند زيراعراق اطمينان گرفته است که از قلمروش برای حمله به همسايگانش استفاده نخواهد شد .

* دزدی های دريائی هزينه های حمل و نقل را گران ميکند

وال استريت جرنال زير عنوان"دزدی دريائی خطری برای مخارج حمل و نقل دريائی" می نويسد ربودن يک نفت کش عظيم عربستان سعودی از آبهای کنيا می تواند به گسترش محدوده مخاطرات جنگی بيانجامد، که هم اکنون نرخ های بيمه را برای هزاران کشتی راهی غرب آفريقا بالابرده است.

وال استريت جرنال می نويسد اکنون کشتی های بيشتری شروع به اجتناب از رفتن به مسيری کرده اند که اغلب مورد حمله دزدان دريائی قرار گرفته است و مسيرهائی طولانی تر را طی ميکنند که از جنوب آفريقا ميگذرد.

فيننشيال تايمز زيرعنوان"درخواست اقدام عليه کشتی های مورد استفاده در دزدی های دريائی" می نويسد تشکيلات حمل و نقل دريائی در واکنش به دزديده شدن نفت کش خواستارآن شده اند که نيروهای دريائی فعال در آبهای سومالی عليه کشتی هائی وارد عمل شوند که دزدان دريائی از آنها استفاده ميکنند.

فيننشيال تايمز می نويسد ربوده شدن اين نفت کش برای تشکيلات حمل و نقل دريائی از دو جهت تکان دهنده است، نخست بزرگی نفت کش که ظرفيتی چهار برابر بزرگترين کشتی ربوده شده تا کنون را دارد، و ديگری گسترش دامنه مخاطرات دريائی به مسيری جديد.

* وابستگی روسيه به ثروت نفت رشد اقتصادی آن کشور را کند کرد

وال استريت جرنال زيرعنوان"کند شدن اقتصاد روسيه تعهد کمک های دولتی را پيش آورده است" می نويسد دميتری مدودوف رئيس جمهوری روسيه با اين هشدار که بحران از بازارهای پولی و بانکی روسيه به ديگر بخش های اقتصاد اين کشورسرايت کرده است قول داد از ثروت عظيم نفتی روسيه برای کمک به صنايع آسيب ديده استفاده کند.

وال استريت جرنال می نويسد وی اين نظر را پس از آن داد که بانک جهانی پيش بينی خود را در مورد رشد اقتصادی روسيه برای سال آينده به نصف کاهش داد زيرا روسيه به درآمد نفت متکی است.
XS
SM
MD
LG