لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

تظاهرات گسترده وسراسری در کالیفرنیا در اعتراض به نتایج انتخابات مبنی برمنع ازدواج همجنسگرایان


به دنبال تظاهراتی که از روز پس از انتخابات و تصویب طرح پیشنهادی شماره ۸ ومنع ازدواج زوج های همجنسگرا درشهر لس آنجلس و در مقابل کلیسای «مورمن» این شهر برگزار شد، روز گذشته یک سری تظاهرات تازه بیش از ۲۰ هزار نفر را به خیابان های لس آنجلس، سن فرانسیسکو، سن دیگو و مرکز ایالت کالیفرنیا ساکرامنتو کشاند.

این تظاهرات آرام به منظور اعتراض به طرح پیشنهادی بود که با تصویب آن توسط رای دهندگان در روز انتخابات، ازدواج بین دو فرد همجنسگرا که برای مدت چهار ماه در این ایالت آزاد شده بود یکبار دیگر ممنوع شد.

تظاهرات گسترده همجنسگرایان درشهرهای مختلف ایالت کالیفرنیا در چند روز گذشته نمایانگرتنش های نژادی و مذهبی است که در رابطه با همجنسگرایی و نسبت به افراد همجنسگرا وجود دارد و درضمن قانونی بودن ازدواج بیش از ۱۸۰۰۰ مرد و زن همجنسگرا را که درماه های گذشته طبق قانون مکمل اساسی ایالت کالیفرنیا ازدواج کرده اند زیرسئوال می برد.

بیش از ۱۲۵۰۰ زن و مرد همجنسگرا، روز گذشته پس از سه ساعت راه پیمایی در تقاطع خیابان های «سانست» و «سانتا مانیکا بلوارد» در مقابل ساختمان قدیمی میکده «گربه سیاه »دست به تظاهرات آرام و شمع افروزی زدند. این ساختمان که در دهه ۶۰ میلادی به مرکزی برای آغاز فعالیت های احقاق حقوق همجنسگرایان تبدیل شد، امروزه به عنوان نمادی از این جنبش آزادیخواهی برای فعالان حقوق همجنسگرایان در این شهراز اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تظاهرات آرام دیگری در شهرسن دیگوبیش از ۱۰ هزارنفررا به خیابان های این شهر کشید. این افراد ضمن راه پیمایی نارضایتی و عصبانیت خود را از تصویب طرحی که ازدواج را «پیوندی مابین یک مرد و یک زن» شناخته است ابراز کردند.

تظاهرات لس آنجلس درحالی اتفاق می افتد که روز پس از انتخابات گروه کثیری از اعضای جامعه همجنسگرایان این شهر در مقابل کلیسای «مورمن»ها - یکی از شعب مسیحیت که عبادتگاه عظیمی در شهر وست وود برپا ساخته اند به تظاهراتی که گاه همراه با فریادهای اعتراض آمیز بود دست زدند.

کلیسای مورمن های شهر لس آنجلس یکی از خواستاران ایجاد طرح پیشنهادی شماره ۸ بوده است و برای پیشبرد این طرح، از کمک های چند میلیون دلاری مالی اعضای خود استفاده کرده است.

جامعه دفاع از حقوق همجنسگرایان کالیفرنیا، علیرغم کوشش هایی که به عمل آورد، نتوانست درطول ماه های پیش از کسب آرا برای طرح پیشنهادی شماره هشت ، آرای جامعه آمریکایی های آفریقایی تبار را به دست آورد و آن ها را متقاعد کند که این جنبش نیز شبیه جنبش مشابهی است که در میان شهروندان سیاهپوست برای احقاق حقوق مساوی با دیگران درطول سال ها جریان داشته است.

تظاهرات لس آنجلس به علت عدم دریافت مجوز برای راهپیمایی در خیابان های شهر با اسکورتی از پلیس های اسب سوار و موتور سوار همراه بود. بنا بر گزارش برگزارکنندگان تظاهرات لس آنجلس، شورای همبستگی برای حقوق مساوی برای ازدواج، درمیان تظاهرکنندگان افراد خارج از جامعه همجنسگرایان نیز وجود داشتند که برای برابری و مساوات حقوق شهروندی برای همه افراد جامعه به خیابان ها آمده بودند.در این میان یکی از تظاهرکنندگان مادری بود که روی پرچمی که حمل می کرد نوشته بود: «به پسر من حق ازدواج بدهید.»XS
SM
MD
LG