لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۷

جمهوری اسلامی دانشجوی دختر را به اقدام عليه امنيت کشور متهم کرد


جمهوری اسلامی ايران می گويد يک دانشجوی دختر که، از اواخر مهرماه تاکنون در بازداشت بسر می برد، به اقدام عليه امنيت کشور متهم است.

سخنگوی قوه قضائيه ايران روز سه شنبه تائيد کرد که عشا مومنی تا پايان مراحل رسيدگی مقدماتی به پرونده اش در زندان اوين نگهداری خواهد شد.

سازمان تغيير برای برابری، که در جهت احقاق حقوق زنان فعاليت می کند، خبر بازداشت مومنی از سوی مقامات ايران را ماه گذشته پخش کرد.

بنا به گفته منابع مطلع، مومنی دانشجوی دانشگاهی در آمريکاست، و صرفا برای مطالعه و تحقيق برای پايان نامه فوق ليسانسش درباره حقوق زنان به ايران رفته بود.

دو سال از عمر فعاليت های تغيير برای برابری می گذرد. اين سازمان در نظر دارد به منظور خاتمه دادن به تبعيض قانونی عليه زنان يک ميليون امضا جمع کند.

تغيير برای برابری گزارش داد ماموران امنيتی ايران منزل مومنی را برای بدست آوردن مدرکی عليه وی جستجو و کامپيوتر شخصی او را مصادره کردند. فعالان سياسی می گويند چندين نفر از کسانی که در اين مبارزه شرکت دارند در طی سال گذشته بازداشت شده و اکنون در زندان بسر می برند.

مومنی شهروند ايران و دانشجوی فوق ليسانس دانشگاه ايالتی کاليفرنياست.

دولت ايران ظرف سال گذشته چهار آمريکايی ايرانی تبار را به اتهام اقدام عليه امنيت کشور دستگير کرده است.

فعالان حقوق زنان ايران می گويند در مواردی چون قانون ازدواج و طلاق، ارث، و منزلت حقوقی همواره بطور نظام يافته عليه زنان تبعيض اعمال می شود. مقامات ايران اتهام تبعيض يا تضييق حقوقی را رد کرده و می گويند صرفا احکام شريعت را جاری می سازند.

XS
SM
MD
LG