لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

گزارش سیاسی: شرکت یک میلیون آمریکایی مقیم  کانادا درانتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده


روز سه شنبه، همزمان با شهروندان آمریکا، حدود یک میلیون آمریکایی مقیم کانادا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده رای خواهند داد.

سفارت ایالات متحده در اتاوا اعلام کرده حدود یک میلیون آمریکایی در کانادا اقامت دارند.

جمعیتی معادل حدود ۲۵۰ هزار آمریکایی مقیم کانادا درانتاریو بزرگترین استان کانادا زندگی می کنند.

از چند هفته پیش از روز انتخابات، هزاران آمریکایی مقیم شهرهای مختلف کانادا از طریق شبکه جهانی انترنت رای داده اند.

برای برخی از شهروندان کانادایی آمریکایی که تابعیت دوگانه هر دو کشور را دارند اهمیت این انتخابات به حدی بوده که از حق رای خود در کانادا صرف نظر کرده تا بتوانند با شرکت در انتخابات ایالات متحده، به نامزد مورد علاقه خود در آمریکا رای دهند.

برخی برای حضور فیزیکی در این انتخابات تاریخی و مهم، به ایالت های محل تولد خود سفر کرده و در حوزه های رای گیری شهرهایی همچون اوهایو و یا ویرجینیا رای داده اند.

گروه های مختلفی همچون برنامه همیاری شرکت در انتخابات، گروه شهروندان خارج از کشور و نیر دفاتر نمایندگی احزاب دموکرات و جمهوریخواه در کانادا با ارایه اطلاعات لازم به رای دهندگان آمریکایی مقیم این کشور کمک می کنند تا پیش از پایان زمان مقرر شرکت در انتخابات رای دهند.

استادان و دانشجویان دانشگاه های سراسر کانادا که رقابت های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را با برگزاری میزگردها و سمینارهای مختلف مورد بحث و تحلیل قرار داده بودند، روز سه شنبه بار دیگر گردهم خواهند آمد تا چشم انتظار نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشند.

گروه های دانشجویی با تشکیل جلسات آشنایی با مراحل رای گیری اینترنتی برای شهروندان آمریکایی مقیم کانادا در تلاش بوده اند تا آن ها را به شرکت در انتخابات تشویق کنند.

گرچه بیش از چند هفته از انتخابات دولت فدرال در کانادا نگذشته است، اما شهروندان سه شنبه شب گرد هم می آیند تا نتایج انتخابات را در منازل، اماکن عمومی ، رستوران ها و خوابگاه های دانشجویی با علاقه دنبال کنند.

ارقام نظرسنجی های رسمی کانادا نشان می دهند اکثریت شهروندان آمریکایی در کانادا طرفدار باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات رقابت های ریاست جمهوری ایالات متحده هستند.

به نظر می رسد سیاست های جان مک کین نامزد حزب جمهوریخواه علاقه و توجه افکار عمومی آمریکایی های مقیم کانادا را چندان به خود جلب نکرده است.

چندین ماه است که داوطلبان کانادایی و آمریکایی طرفدار باراک اوباما، کاندیدای حزب دموکرات درانتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برای جلب افکار عمومی و تشویق شهروندان آمریکایی مقیم کانادا در شهرهای مختلف فعالیت کرده اند.

یک داوطلب طرفدار باراک اوباما به خبرگزاری رسمی کشورکانادا گفته است اگرانتخابات مشابهی در کانادا برگزار می شد، اوباما با اکثریت آرا پیروز می شد.

XS
SM
MD
LG